کردستانمحیط زیست

آتش نیمی از نیزارهای زریبار را از بین برد

رییس اداره حفاظت از محیط زیست مریوان گفت: بیش از ۴۸ هکتار از نیزارهای دریاچه زریبار طعمه حریق شد و از بین رفت.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، ابراهیم همت بلند اظهار کرد: آتش سوزی نیزارهای اطراف دریاچه بین المللی زریبار مریوان با تلاش بی وقفه و خستگی ناپذیر نیروهای اداره محیط زیست مهار و کنترل شد.

 

وی افزود: در این آتش سوزی ۴۸.۸ هکتار از نیزارهای اطراف دریاچه در محدوده روستاهای «کانی سانان و نی» طعمه حریق شد و از بین رفت.

رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان مریوان یادآور شد: علت اصلی آتش سوزی عامل انسانی بود و تحقیقات برای شناسایی عامل یا عاملان این کار در دست بررسی است.امسال بیش از ۳۰ مورد آتش سوزی در نیزارهای اطراف دریاچه زریوار اتفاق افتاد، از این تعداد آتش سوزی چهار مورد آن گسترده بود و بقیه با حضور به موقع نیروهای اداره حفاظت از محیط زیست مهار و کنترل شد.

همت بلند گفت: در اثر آتش سوزی‌های امسال بیش از ۱۵۰هکتار از نیزارهای اطراف دریاچه زریبار طعمه حریق شد. دریاچه بین المللی زریبار مریوان دارای یک هزار و ۲۰۰ هکتار نیزار، ۳ هزار و ۴۰۰ هکتار پناهگاه حیات وحش و ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار تالاب است و هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنوانسیون بین المللی رامسر است که فرآیند ثبت آن از یک دهه پیش آغاز شده بود.

طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود ۱.۶ کیلومتر، وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب ۲ و ۶ متر است. زریبار در یک دره طولی وسیع قرار دارد و از ۲ طرف غرب و شرق با کوه‌های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه‌زارهای نیمه انبوه تشکیل می‌دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی‌ست.

گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه‌هایی از گیاهان خاردار و گونه‌های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشکیل می‌دهد. سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا از جمله گونه‌های بومی و ماهی آمور سفید، کپور آیینه‌ای، کپور معمولی، کپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاک از جمله گونه‌های غیربومی این دریاچه است. شهرستان مرزی مریوان در فاصله ۱۲۰کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

دکمه بازگشت به بالا