کهگیلویه و بویراحمدمحیط زیست

آغاز بذر پاشی در اراضی ملی باشت

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت گفت: ۱۰ هکتار از اراضی ملی این شهرستان امسال بذرپاشی، بذرکاری و کاشت نهال در اراضی ملی انجام می‌شود.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، حسینی افزود: پویش مردمی بذرکاری با هدف تقویت پوشش گیاهی در ۲۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی بخش بوستان امسال اجرا می‌شود.

 

وی با بیان اینکه برای اجرای این پویش مردمی، کاشت گونه‌های بادام و بلوط در نظر گرفته شده گفت: جنگل‌های در حفظ خاک، تولید آب و تعدیل آب و هوا، تولید اکسیژن و جذب گرد و غبار نیز نقش مهمی دارند.

رئیس اداره منابع طبیعی تصریح کرد: ۳۰ هکتار جنگل ‌کاری با بذر گونه های جنگلی سال گذشته در اراضی ملی خسارت دیده بر اثر آتش سوزی و خشکسالی بخش بوستان انجام شد. در این میزان اراضی ملی جنگل ‌کاری با بذر گونه‌های جنگلی مانند بلوط، کنار، بادام  انجام شد که به دلیل سبز نشدن این بذرها امسال عملیات واکاری در این مراتع انجام می‌شود.

حسینی اظهار کرد: این طرح ها با هدف اصلاح و توسعه جنگل‌ها و مراتع، جلوگیری از فرسایش  خاک و پیشگیری از هدر رفت روان آب ها و افزایش نفوذ آب در زمین در سطح جنگل‌ها و مراتع این بخش  اجرا می‌شود. جنگل‌های این استان در معرض تهدیدات طبیعی از جمله تغییر کاربری اراضی، قطع درختان، چرای دام، تهاجم آفات و بیماری‌ها، آتش‌سوزی‌های عمدی و غیرعمدی قرار دارد.

وی ادامه داد: بمنظور تقویت منابع جنگلی امسال عملیات واکاری با استفاده از نهال با بذر در ۸۰۰هکتار از مناطق جنگلی ‌این شهرستان انجام می‌گیرد. ۲۶ هزار هکتار مراتع در باشت وجود دارد که هم اکنون چرای دام در این شهرستان بیشتر از ظرفیت مراتع است. حفظ پوشش گیاهی و منابع پایه (آب و خاک) و فراهم شدن بستر مناسب برای تجدید حیات گیاهان مرتعی و جلوگیری از تخریب و ارتقای اکوسیستم عرصه‌های طبیعی از مهمترین اهداف اجرای این طرح است.

حسینی افزود: حفاظت از منابع و عرصه‌های طبیعی از وظایف همگان است و باید تمامی آحاد جامعه اهم از مردم و دستگاه‌های اجرایی در این امر کوشا باشند. این اداره در چند سال گذشته برنامه‌های بسیاری با مشارکت مردم برای حفاظت از عرصه‌های طبیعی داشته که امیدواریم که این طرح های حفاظتی در آینده روندی روبه رشد داشته باشند.

در این نشست مشکلات مراتع و جنگل‌های بخش بوستان از سوی شهردار این بخش و اعضای شورای شهر مطرح شد و رئیس منابع طبیعیبرای رفع مشکلات مراتع این شهرستان قول مساعدت داد./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + دو =

دکمه بازگشت به بالا