زنجانمحیط زیست

آغاز سرشماری پاییزه حیات وحش در زنجان

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش زنجان گفت: شمارش کل و بز در بخش کوهستانی منطقه شکار ممنوع خرمنه آغاز شد.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، پرویز رستمی افزود: سرشماری کل و بز در این منطقه از استان زنجان بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته و با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی از سوی ۲۰ نفر از کارشناسان و محیط بانان این اداره کل انجام می‌شود.

وی، مدت این سرشماری را ۲ تا ۳ روز اعلام کرد و اظهار کرد: پارسال تعداد ۶۳۴ راس کل و بز در این منطقه از استان زنجان مشاهده و مورد سرشماری قرار گرفت که پیش‌بینی می‌شود به خاطر مساعد بودن شرایط زیستی، امسال جمعیت آن‌ها بیشتر از سال ۹۹ باشد. در گذشته در حین سرشماری کل و بزهای این منطقه، پلنگ نیز مشاده و از این حیوان بسیار زیبا فیلمبرداری شد و امسال نیز احتمال داده می‌شود که این جانور زیبا و نادر مجدد رویت شود.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره‌ کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه منطقه شکار ممنوع خرمنه سر طارم، محیطی مستعد و مناسب برای زیست این گونه جانوری شاخص است، گفت: اگر مردم کمک و همراهی‌های لازم را داشته باشند و شکارچیان غیرمجاز نیز دست به شکار نزنند، به حتم جمعیت کل و بز این منطقه در سال‌های آتی می‌تواند به بالای ۲ هزار راس نیز برسد.

منطقه شکار ممنوع خرمنه سر که از اول آبان ماه سال ۸۱ شکار ممنوع اعلام شده در شمال استان زنجان و دامنه جنوبی سلسله جبال البرز در شهرستان طارم واقع شده که این محدوده بین ۴۸ درجه و ۴۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه تا ۴۹ درجه و۱۰ دقیقه و ۳۴ ثانیه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۴۵ دقیقه و ۱۰ ثانیه تا ۳۷ درجه و ۴ دقیقه و ۵ ثانیه عرض شمالی واقع شده است.

وسعت منطقه حدود ۷۷ هزارو ۸۸۵ هکتار بوده و دامنه تغییرات ارتفاع آن از ۳۰۰ تا حداکثر ۲ هزارو ۸۰۰ متر و حیات وحش منطقه شامل کل و بز، خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش، گرگ، کفتار، گراز، کبک دری، کبک چیل، طرلان، دلیجه، شاه بوف، عقاب طلایی و انواع پاسری فرمها است و از گونه های گیاهی نظیر ارس، بلوط، گردو، بنه، ازگیل، زالزالک، سیاه تلو، افرا، داغداغان، ولیک، راش، آلبالوتلخه، بادام کوهی و انواع گون برخوردار است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هفت =

دکمه بازگشت به بالا