خراسان شمالیمحیط زیست

آهوان برای یافتن غذا راهی مزارع شده‌اند

مدیر حفاظت محیط زیست جاجرم خراسان شمالی گفت: خشکسالی و کاهش تولید علوفه در طبیعت یکی از علت‌های ورود آهوان به حاشیه روستاهاست. 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، احمد صفرزاده اظهار کرد: کاهش تولید علوفه در مراتع سبب شده تا آهوان برای یافتن غذا به باغ ها و یا مزارع کشانده شوند.

 

وی با اشاره به افزایش جمعیت آهوان در میاندشت گفت: امسال جمعیت آهوان ۲ برابر شده که در دهه‌های اخیر بی سابقه است.

مدیر حفاظت محیط زیست جاجرم گفت: جمعیت آهوان به عنوان طعمه اصلی یوزپلنگ‌های پناهگاه میاندشت جاجرم دارای اهمیت است. انجام اقدامات مدیریتی برای حفاظت از حیات وحش سبب شده تا شرایط برای زیست گونه‌های مختلف مناسب باشد.

صفرزاده خاطرنشان کرد: حیات وحش برای ادامه حیات به آب، غذا و امنیت نیاز دارد که در این زمینه تلاش شده تا آب مورد نیاز وحوش در میاندشت تامین شود. پیش از این دامداران برای چرای ۱۵ هزار راس دام در میاندشت پروانه داشتند که در سال‌های اخیر حدود یک سوم از این پروانه‌ها خریداری شده است و اکنون پروانه ۱۰ هزار راس دام که حقوق عرفی چرا دارند باید خریداری شود.

وی خاطرنشان کرد: با خروج بخشی از گله‌ها و خرید عرفی دامداران، فشار بر مراتع کمتر شده و شرایط برای آهوان بهتر شده است. وجه تمایز و برجسته منطقه میاندشت نسبت به سایر مناطق یوزخیز کشور، بالا بودن جمعیت آهوان به عنوان طعمه یوزپلنگ است، مسوولان اعلام کرده‌اند که جمعیت آهوان در این منطقه مناسب است.

منطقه حفاظت شده میاندشت جاجرم با گستره ۸۵ هزار هکتار از امن ترین زیستگاه های یوز ایرانی است که در سال ۱۳۵۲ زیر حفاظت قرار گرفته است. این منطقه پوشیده از دشت های وسیع با اقلیمی خشک، نیمه خشک و تراکم گیاهی نسبتا مطلوب است و عبور کالشور از آن سبب شده تا این منطقه حتی در خشکسالی ها چندان مشکل کم آبی را احساس نکند.

پناهگاه حیات وحش میاندشت در شهرستان جاجرم یکی از قدیمی ترین مناطق چهارگانه کشور به شمار می رود که دارای یکی از غنی ترین و متراکم ترین گونه های جانوری در بین زیستگاه های استپی کشور است. پناهگاه میاندشت با پارک ملی گلستان ۱۰۰ کیلومتر، با منطقه حفاظت شده قرخود در شهرستان مانه و سملقان ۸۰ کیلومتر، با منطقه حفاظت شده خار توران شاهرود ۷۵ کیلومتر و با منطقه حفاظت شده سالوک اسفراین ۳۰ کیلومتر فاصله دارد./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − هفت =

دکمه بازگشت به بالا