خراسان شمالیمحیط زیست

اجرای طرح زراعت چوب در خراسان شمالی

مجری زراعت چوب اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: در ۷۲۰ هکتار از اراضی ملی استان پنج طرح زراعت چوب اجرا می‌شود.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، شهرام عسگری اظهار کرد: با اجرای طرح تنفس جنگل‌های شمال و برای تامین نیاز چوب کشور طرح‌های زراعت چوب برمبنای کشت گونه‌های سریع الرشد تهیه و سازمان جنگل‌های کشور تعهداتی را نیز برای استان پیش‌بینی شده است.

 

وی افزود: با توجه به آب و هوا و شرایط اقلیمی خراسان شمالی یکی از گونه‌های سریع الرشدی که برای استان در نظرگرفته شده گونه «صنوبر نیگرا» ست.

عسگری با بیان اینکه این گونه صنوبر که به نام سپیدار نیز شناخته می‌شود آب دوست است افزود: با توجه به بحران آبی که در کشور وجود دارد در کشت این نوع صنوبر در گام نخست منابع تامین آب آن در نظر گرفته می شود و به همین منظور در اسفراین ۱۲۰ در عبدل آباد حصار گرمخان ۵۶۰ در جاجرم ۲۵ در روستای نجف مانه سملقان و بهکده رضوی نیز هریک ۱۰ هکتار طرح زراعت چوب اجرا خواهد شد که منابع تامین آب آن‌ها نیز باید پساب فاضلاب باشد اما هنوز شرکت آب و فاضلاب در این مورد موافقت خود را اعلام نکرده است.

وی خاطرنشان کرد: در مستثنیات از محل آب‌های مازاد که از تغییر کشت حاصل می‌شود این طرح‌ها اجرا و نهاده ها مانند نهال و تسهیلات به متقاضیان داده می می‌شود اما در اراضی دولتی مستعدی که شناسایی شده آب مورد نیاز زراعت چوب باید از محل پساب تامین شود. بر اساس آن چه که سازمان جنگل‌ها از طریق وزرات کشاورزی و شورای سیاستگذاری استان‌ها اعلام کرده  اجرای طرح های زراعت چوب در استان‌ها نیاز به همکاری برخی شرکت‌ها مانند آب و فاضلاب و آب منطقه ای دارد و بر اساس ابلاغ دستورالعمل‌ها و مصوبات متولی تامین منابع آبی در اراضی ملی که استعداد زراعت چوب را دارندٰ بر عهده شرکت‌های آب و فاضلاب و از محل پساب است اما تاکنون با درخواست‌هایی که در این زمینه اعلام شده موافقت نشده است.

مجری زراعت چوب منابع طبیعی گفت: با بیان این که در سال جاری باید در ۴۱۰ هکتار از اراضی ملی، مستثنیات و دولتی طرح های زراعت چوب اجرا شود، ۱۰۰ هکتار از این مساحت در اراضی دولتی و مستثنیات و بقیه در اراضی ملی  و از محل پساب باید اجرا شود. در نیمه نخست امسال هزار و ۵۶۰ مترمکعب چوب از محل زراعت چوب، قطع درختان باغی و هرس درختان جنگل‌های دست کاشت تولید و به استان‌های دیگر حمل شد.

جنگل‌های استان خراسان شمالی در گستره چهار میلیون و ۳۴۵ هزار هکتار جزو جنگل‌های حفاظتی کشور محسوب می‌شود و برداشت چوب صنعتی از سطح این جنگل‌ها صورت نمی‌پذیرد. بر اساس قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی کشور قرار بود از سطح ۷۵ هزار هکتار عرصه‌های ملی، مستثنیات و باغی کشور ۲۰ هزار هکتار آن در استان‌های شمالی زیر پوشش طرح زراعت چوب برود ولی تاکنون بر اساس آمار تنها هفت هزار هکتار زیر پوشش قرار گرفته است.

بذر طرح ملی زراعت چوب در سال ۸۴ کاشته شد تا بتوان به جای برداشت بی‌رویه از جنگل‌ها راه نجاتی برای قطع درختان  پیدا کرد و البته این طرح از آن زمان تاکنون با فراز و نشیب‌هایی در استان‌های مختلف کشور به مرحله اجرا درآمد./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا