آذربایجان غربیمحیط زیست

احیای تالاب‌های نقده با بارش‌های الهی

رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: بارندگی‌های اخیر از خشک شدن کامل این تالاب‌های استان جلوگیری کرد.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، اکبر محمدیان افزود: با اشاره به اینکه ظرفیت آب تالاب‌های نقده مناسب بوده و این امر تاثیر زیادی در اکوسیستم منطقه داشته است، این بارندگی‌های اخیر ۳۰ درصد در حجم آب ورودی به تالاب‌های موجود تاثیر گذاشته است.

 

وی اظهار کرد: حجم آب موجود در تالاب‌های‌ حسنلو، درگه سنگی و سلدوز این شهرستان با بارندگی‌های اخیر به حدود چهار میلیون مترمکعب رسیده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: جلوگیری از خشک شدن تالاب و حفظ پهنه آبی و حفاظت از پرندگان آن از اهداف مهم آبگیری تالاب ها به شمار می‌رود.

محمدیان افزود: یکی از ویژگی‌های اصلی تالاب‌های این شهرستان، سیل بند بودن آنهاست که در مواقعی که سیل اتفاق می‌افتد، تالاب‌ها به دلیل ارتفاع کم از وقوع سیل تاحدود زیادی جلوگیری کرده و آب را در خود ذخیره می‌کنند.

وی اضافه کرد: افزایش تخم گذاری و جوجه آوری پرندگان بومی و مهاجر در این تالاب‌ها از مهم‌ترین مزایای آنهاست. هر قدر آب در این محیط‌ ها بیشتر باشد مهاجرت و تخم گذاری پرندگان افزایش پیدا می‌کند و این امر باعث افزایش جذب گردشگر و محقق به این مناطق می‌شود.

نقده با بیش از ۱۷ تالاب فصلی، نیم فصلی و دائمی پناهگاه مناسبی برای حیوانات وحشی محسوب می‌شود؛ از میان این تعداد پنج تالاب در قالب سه سایت در کنوانسیون رامسر به عنوان زیستگاه جهانی شناخته می‌شود. تالاب‌های بین‌المللی و فصلی نقده با پوشش گیاهی و نیزاری و شرایط مساعد زیست محیطی، همواره به عنوان یکی از مراکز مهم مهاجرت، تخم گذاری و جوجه آوری پرندگان آبزی و کنار آبزی در جهان به شمار می‌رود./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 3 =

دکمه بازگشت به بالا