مازندرانمحیط زیست

استفاده از بالگرد برای مهار آتش در نوشهر

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران گفت: یک فروند بالگرد برای خاموش کردن آتش عرصه‌های جنگلی به منطقه وارد شد.

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، عبدالرضا سنگاری افزود: باد شدیدی که با سرعت حدود ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت که شب گذشته در منطقه وزیدن گرفت و همچنان ادامه دارد کار خاموش کردن آتش را دچار مشکل کرده است و وسعت منطقه در حال آتش سوزی هم گسترش یافته است.

وی با اعلام این که دستکم ۱۰ اکیپ از عصر دیروز در منطقه حضور دارند و در حال تلاش برای خاموش کردن آتش هستند، افزود : هم اکنون عملیات مهار آتش سوزی در ارتفاعات بیش از یکهزار و ۸۰۰ متری که دارای شرایط سخت گذر و صخره ای است با حضور یک فروند بالگرد هوانیروز سپاه پاسداران از استان البرز در حال انجام است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر عامل انسانی را علت بروز این آتش سوزی عنوان کرد و گفت : براساس برآورد اولیه وسعت عرصه های جنگلی آتش گرفته بیش از ۱۰ هکتار است که شامل درخت های پهن برگ راش، افرا و ممرز و لاش برگ می باشد. این بالگرد با استفاده از دولچه مخصوص، آب را از دریا خزر پر کرده و با آن زبانه‌های آتش را خاموش می کنند.

ساعت ۱۵ دیروز آتش سوزی از سوی مردم محلی به یگان حفاظت اطلاع رسانی شد و بلافاصله نیروهای امدادی برای مهار آن به منطقه اعزام شده اند. با توجه به صخره ای و سخت گذر بودن منطقه آتش سوزی و وزش باد شدید منابع طبیعی برای جلوگیری از گسترش آتش به مناطق دیگر در خواست بالگرد کرده بود.

مازندران دو اداره کل منابع طبیعی دارد که حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه نوشهر با وسعتی بیش از ۶۶۰ هزار هکتار جنگل ، مرتع و سواحل معادل ۲۸ درصد از مساحت مازندران را در بر دارد.

شهرستان های نور، نوشهر، چالوس، عباس آباد، تنکابن، رامسر و کلاردشت از نظر حوزه منابع طبیعی زیر پوشش حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر هستند. حوزه منابع طبیعی مازندران منطقه ساری هم حدود ۷۰ درصد از اراضی ملی و جنگل های استان را زیر پوشش مدیریتی خود دارد.

استان مازندران ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که حدود ۲ میلیون هکتار از این مساحت را منابع طبیعی  شامل جنگل ها و مراتع تشکیل می دهد./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

دکمه بازگشت به بالا