اقتصاد کشاورزی

اصلاح قیمت‌ها؛ علت بی‌نظمی نرخ تخم‌مرغ

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار اولین علت بی‌نظمی قیمت تخم مرغ را اصلاح قیمت عنوان کرد و افزود: قیمت‌ها واقعی نیست، قیمت این کالا آذر ماه سال قبل ۱۴ هزار تومان بود که با درخواست‌های مکرر ما به منظور واقعی کردن قیمت تخم مرغ همراه شده است.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، حمید کاشانی افزود: تلاطم و افزایش قیمت تخم مرغ کار یک شبه نبوده است که امروز دچار نوسان صعودی نرخ‌ها باشیم.

 

وی ادامه داد: تعلل در تصمیم گیری و بی‌توجهی به هشدارهایی که در بخش تولید تخم مرغ داده شد ریشه قیمت گذاری‌های امروز این کالا محسوب می‌شود. این قیمت گذاری قابل پیش‌بینی بود زیرا از اسفند سال قبل تاکنون بیش از ۵۰ نامه به وزیر و رئیس جمهور وقت، معاون اول، مجلس و قوه قضائیه زدیم و شرح وضعیت کردیم.

کاشانی تصریح کرد: در سه ماه گذشته در بخش تأمین ذرت مشکلاتی داشتیم، در دو ماه اخیر حدود ۵۰ درصد نیاز به ذرت و سویای مورد نیازمان را از بازار آزاد تهیه یا از مواد نامرغوب و جایگزین استفاده کردیم و همین موضوعات سبب صدمه زدن به تولید می‌شود.

کاشانی نیز با بیان این که تولید تخم مرغ کشور به اندازه تقاضا و مصرف است، گفت: طبق نامه نگاری‌های انجام شده به مسئولین وقت در سال گذشته؛ راهکارهایی پیشنهاد کردیم که اگر عملی می‌شد نیازی به واردات نبود و شاهد بی نظمی در بازار هم نبودیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر هر شانه تخم مرغ در میادین ۴۱ هزار تومان عرضه می شود اما فروشندگان در میادین می خواهند که این نرخ به ۳۳ هزار تومان کاهش یابد؛ از آنجا که تخم مرغ کالای فاسد شدنی‌ست و ما امکان نگهداری نداریم مجبوریم با نرخ کمتری عرضه کنیم؛ سؤال این‌جاست که چرا قیمت تخم مرغ در طول شش ماه گذشته با سه مرتبه نامه نگاری؛ افزایش نیافته و اصلاح نشده است؟

کاشانی گفت: هفت ماه است که درگیر روزمره‌گی هستیم و نمی‌توانیم برنامه‌ریزی خاصی برای بهتر کردن تولید و عرضه داشته باشیم، هر روز درگیر مسائل حمل و نقل هستیم زیرا با سه برابر قیمت دانه تأمین می‌کنیم، مدام درگیر نامرغوبی کالاهای سوار بر موج تورم و افزایش قیمت هستیم./ بازار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا