آبزیان و زنبورداریهرمزگان

افتتاح دفتر مستقل اتحادیه آبزیان استان هرمزگان

اتحادیه آبزیان استان هرمزگان، صاحب دفتر مستقل و در خور شان فعالان اقتصادی این حوزه شد.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی هرمزگان، رئیس اتحادیه آبزیان و پرورش دهندگان هرمزگان در حاشیه افتتاح این دفتر اظهار داشت: این اتحادیه ۱۲ سال پیش در استان راه اندازی شده است که با حمایت‌های اتاق بازرگانی هرمزگان به ویژه ریاست اتاق امروز صاحب دفتر مستقل و در خور شان فعالان اقتصادی این حوزه شد.

 

وی افزود: فضای بسیار خوب و گسترده ای برای چشم انداز تولید ۲۰۰ هزار تن میگو و ۵۰ هزار هکتار زیر کشت و همچنین ۲۰۰ هزار تن ماهی پرورشی در قفس و ماهی خاوریاری، تیلاپیا، تحقیق و برنامه ریزی برای تولید صدف و خرچنگ و سایر محصولات دریایی در استان فراهم شد.

رئیس اتحادیه آبزیان و پرورش دهندگان هرمزگان گفت: از آنجایی که این یک زنجیره تولید ارزش است، باید تمامی بخش‌ها در این زنجیره ارزش باهم کار کنند. اتحادیه نیز در این زمینه سعی کرده تجمیعی را از بدو تولید نهاده ها تا انتها (از صید تا بازار) برنامه ریزی داشته باشد.

بازرگان ادامه داد: از سال گذشته که این کار به صورت جدی شروع شده است آثار و نتایج بسیار خوبی را در برداشته و موفق شدیم میگو را در کنار بیماری، بدون هیچگونه آسیبی پرورش دهیم و به میزان تولیدات بسیار خوبی دست یافتیم و منعفت آن نصیب تمامی زیربخش ها شد.

وی به مناطق مستعد استان هرمزگان در زمینه پرورش محصولات دریایی اشاره داشت و بیان کرد: پرورش آبزیان در بخش های صید در دریا، ساحل و فراساحل انجام می‌شود، در دریا همان شیوه پرورش ماهی در قفس است.

بازرگان گفت: درحال حاضر حدود ۲۵ هزار تن میگوی پرورشی در حدود ۸ هزار هکتار درحال انجام است و که در دوره جدید به ۱۲ هزار هکتار افزایش خواهد یافت. البته در چشم انداز، ۵۰ هزار هکتار تعیین شده که در برنامه آینده تحقق می‌یابد.

وی ابراز داشت: تولید ماهی در قفس نیز درحال حاضر ۶ هزار تن است که در مدت زمان چهار سال آینده به ۵۰ هزار تن افزایش خواهد رسید و دیدگاه مان برای تولید ماهی در قفس ، ۲۰۰ هزار تن برای سواحل استان است.

رئیس اتحادیه آبزیان و پرورش دهندگان استان هرمزگان با اشاره به میزبانی اتاق بازرگانی بندرعباس از سفیر کشور هند گفت: سالهاست از تخصص کارشناسان هندی در حوزه پرورش آبزیان بهره می بریم و همچنین تبادل اطلاعات علمی و تفاهم نامه با ایتالیا و همچنین پرتغال داریم و این تبادل با کشور نروژ و سایر کشورهای دنیا گسترش خواهد یافت. سیستمی طراحی شده که هر لحظه می توانیم با کشورهای دنیا ارتباط برقرار کنیم.

بازرگان گفت: در حال حاضر، محصولات دریایی تولید شده در استان هرمزگان به صورت منجمد و گرم به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌کنیم و امکاناتی در فرودگاه بندرعباس مجهز خواهد شد تا بتوانیم ماهی تازه را همه کشورهای دنیا صادر کنیم. / بازار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − یک =

دکمه بازگشت به بالا