آذربایجان شرقیمحیط زیست

افت سفره‌های آب زیرزمینی در آذربایجان شرقی نگران کننده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: افت سفره‌های آب زیرزمینی در بیشتر دشت‌های استان در وضعیت هشدار قرار گرفت.

 

 

به گزرش خبر کشاورزی آنلاین، یوسف غفارزاده اظهار کرد: در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ افت آب زیرزمینی در بیشتر دشت‌های استان از جمله مرند، ملکان، مراغه بناب و عجبشیر مشاهده شده که دلیلل اصلی آن کاهش مقدار نزولات جوی در آذربایجان شرقی و درپی آن عدم تغذیه مناسب آبخوان‌ها و نیز برداشت‌های زیاد از چاه‌های بهره برداری، بخاطر کمبود آب سطحی‌ست.

 

وی افزود: لازم است برای جلوگیری از افت بیشتر آب‌های زیرزمینی در سال آبی جاری، بهره برداران بیش از پیش میزان برداشت مجاز را رعایت کرده و نسبت به کشت به موقع با مصارف آب کمتر اقدام کنند. البته در تعداد کمی از دشت های آذربایجان شرقی از جمله در دشت هادیشهر و ترکمانچای  افزایش سطح آب زیرزمینی مشاهده شده است.

مدیر عامل شرکت آب خاطر نشان کرد: در مجموع ضروری است با همکاری ارگان‌های ذیمدخل دیگر از جمله سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب و فاضلاب برای فرهنگ‌سازی بیشتر از طریق رسانه‌ها در خصوص مشارکت خود مردم در زمینه صرفه جویی و مصرف بهینه آب، از ذخایر آب‌های زیرزمینی و سطحی حفاظت کنیم. کاهش ۴۴ درصدی روان آب‌های ورودی به سدهای استان، امسال ۲۱ میلیون متر مکعب آب کمتر وارد سدها شده است.

غفارزاده اظهار کرد: از ابتدای سال آبی جاری، یعنی از اول مهر ماه امسال تاکنون ۲۶ میلیون متر مکعب آب وارد سدهای بزرگ آذربایجان شرقی شده، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۴۷ میلیون متر مکعب بود.

وی افزود: با وجود کاهش ۴۴ درصدی آب‌‌های ورودی به سدها در سال آبی جاری، به دلیل مصرف بهینه آب و با برنامه ریزی‌های انجام گرفته، درحال حاضر مجموع ذخایر آبی در مخازن سدهای بزرگ استان تنها ۳۸ درصد کمتر از سال قبل است. روان آب‌های ورودی بیشتر سدهای آذربایجان شرقی در سال جاری نسبت به سال قبل کاهش داشته و سدهای آیدو غموش میانه با ۹۱ درصد، نهند تبریز با ۶۵ درصد، سهند هشترود با ۴۷ درصد و ستارخان اهر با ۳۳ درصد، بیشترین میزان کاهش ورودی آب را داشته‌اند./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا