هرمزگانهواشناسی

افزایش غلظت آلاینده‌ها در آسمان اهواز

 اداره پایش و کنترل کیفیت هوای اهواز اعلام کرد: امروز با گذشت حدود یک هفته همچنان از لحاظ غلظت آلایندگی استان در شرایط ناسالم برای تمام گروه‌های سنی قرار دارد.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، شاخص کیفیت هوای کلانشهر اهواز که از ابتدای این هفته با افزایش غلظت آلودگی در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و ناسالم برای تمام گروه‌ها قرار دارد، صبح امروز نیز با ثبت عدد ۱۸۸ در وضعیت ناسالم و قرمز قرار گرفت.

 

ایستگاه پایش هوا واقع در منازل ۲۰۰ دستگاه اهواز با ثبت عدد ۲۴۱ اگر چه نسبت به روز گذشته اندکی بهبود را نشان می‌دهد ولی شاخص کیفیت اهواز در این منطقه را همچنان خطرناک اعلام کرده است ضمن اینکه ایستگاه‌های پادادشهر، پست برق شماره سه و استانداری اهواز نیز با ثبت اعدادی بالای ۱۵۰ در وضعیت قرمز و ناسالم برای تمام سنین ثبت شدند.

همچنین شاخص کیفیت هوای امروز در شهرهای شادگان با ۱۵۵ و سوسنگرد با ۱۶۶ در وضعیت قرمز و ناسالم برای تمام گروه های سنی قرار دارد؛ شاخص آلودگی هوا در اندیمشک با ۱۲۷ و شوشتر با ۱۳۳ نیز در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس اعلام شده است. با پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ورود سامانه جدید بارشی و وقوع باران در مناطق مختلف استان از فردا پنجشنبه، این امید وجود دارد تا آلودگی هوا در اهواز و سایر شهرهای خوزستان برطرف شود.

شاخص کیفیت هوا معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.

در شرایط هوای پاک (۰ تا ۵۰) کیفیت هوا خوب است و پیامدی بهداشتی ندارد. در شرایط هوای سالم (۵۱ تا ۱۰۰) کیفیت هوا قابل قبول است؛ اما برخی از مواد آلاینده ممکن است مشکلات مختصری برای شماری از افراد به‌ طور غیرمعمول حساس به آلودگی هوا ایجاد کنند. در شرایط هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (۱۰۱-۱۵۰) افراد گروه حساس از جمله افراد مبتلا به بیماریهای ریوی مانند آسم، افراد دارای بیماری قلبی، کودکان و سالمندان ممکن است دچار مشکل و ناراحتی تنفسی شوند.

در شرایط هوای ناسالم (۱۵۱-۲۰۰) همه افراد در صورت قرار گرفتن درازمدت در معرض هوای با این شدت آلودگی ممکن است دچار علایم تنفسی شوند همچنین افراد گروه حساس ممکن است دچار پیامدهای بیشتری شوند./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

دکمه بازگشت به بالا