خراسان شمالیمحیط زیست

افزایش نظارت و گشت در مناطق حفاظت شده خراسان شمالی

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت زیست خراسان شمالی گفت: با توجه به فصل جفت‌گیری وحوش در منطقه حفاظت شده گشت محیط بانی افازیش می‌یابد.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، محمدحسین صالحی اظهار کرد: در این فصل از سال، حضور شکارچیان در مناطق مختلف بویژه در مناطق آزاد بیشتر می‌شود از این رو محیط بانان در حالت آماده باش هستند تا نظارت‌ها و پایش‌ها را افزایش دهند.

 

وی با بیان اینکه امسال مجوز شکار داده نشده است اما احتمال حضور غیرمجاز شکارچیان و اقدام به شکار در مناطق زیاد است، گفت: البته این تخلف در مناطق آزاد بیشتر رخ می‌دهد از این رو تدابیر لازم اندیشه شده تا خاطیان شناسایی شود.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت زیست خراسان شمالی گفت: بیشتر شکارچیان دستگیر شده در استان در مناطق آزاد مرتکب تخلف شده‌اند. در سال‌های اخیر، گرانی‌ها و افزایش قیمت گوشت سبب شده تا رغبت به شکار بویژه شکار چهارپایان بیشتر شود.

صالحی تاکید کرد: از شکارچیان درخواست می‌شود از اقدام به شکار در این فصل به جد اجتناب کنند زیرا این امر تاثیر نامطلوب در کاهش جمعیت حیات وحش خواهد شد. تلاش داریم تا با تشدید پایش‌ها در این فصل، جمعیت حیات وحش استان با تهدید روبه رو نشود.

بر اساس این گزارش نیمه نخست امسال تخلف صید غیرمجاز آبزیان سه مورد، شکار غیرمجاز پرندگان ۱۰مورد و شکار غیرمجاز پستانداران ۲۰ مورد ثبت شده است و در این مدت زنده گیری پرندگان ۱۱مورد، زنده گیری پستاندارن ۱۰مورد و شروع به شکار ۱۷ مورد گزارش شده است. در ۶ ماهه امسال ۱۱ قبضه سلاح غیرمجاز و ۱۹ قبضه سلاح مجاز از متخلفان کشف و ضبط شده است.

در خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور زیست دارد و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می‌کنند که برخی از این گونه‌ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک‌های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ‌ها می‌باشد، با گستره ۱۹۷ هزار هکتار مدیریت می‌کند./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا