اقتصاد کشاورزی

افزایش ۳۰ درصدی جوجه‌ریزی با اقدامات دولت جدید

 رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار گفت: با اقدامات مناسبی که در دولت جدید انجام شده جوجه‌ریزی افزایش ۳۰ درصدی را تجربه کرده است و در سه چهار ماه آینده حتما با مازاد تولید مواجه می‌شویم.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین،  حمید کاشانی افزود: با کمبود تولید تخم مرغ مواجه نیستیم، منتظریم که اصلاح قیمت در دستور کار دولت قرار بگیرد تا تخم مرغ با قیمت جدید به صورت گسترده در کشور توزیع شود.

 

وی ادامه داد: تخم مرغ انبار نشده و در حال عرضه است، اما نه از طریق سیستم نظارت پذیر و شفاف، بلکه از طریق خرده فروشی‌ها.

وی اضافه کرد: تخم مرغ کالایی نیست که بتوان آن را نگه داشت، اما این محصول در حال حاضر امکان عرضه از طریق غرفه‌های میادین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای ندارد چرا که در این مجراهای فروش تخم مرغ تنها با قیمت مصوب باید عرضه شود و چون قیمت مصوب برای تولید کننده صرفه اقتصادی ندارد این محصول به میادین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه نمی‌شود.

کاشانی گفت: در حال حاضر قیمت مصوب تخم مرغ که مربوط به سال گذشته است با واقعیت بازار همخوانی ندارد و در این شرایط نیاز است که قیمت این محصول اصلاح و بر اساس واقعیت بازار تنظیم شود.

وی افزود: ما این آمادگی را داریم تا با قیمت مورد موافقت وزارت جهاد و کشاورزی و تولید کنندگان تخم مرغ را به میزان مورد نیاز وارد بازار کنیم و از طریق میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به صورت گسترده به دست مصرف کنندگان برسانیم.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار گفت: وزارت جهاد کشاورزی نامه‌ای به اتحادیه ارسال کرده که بر اساس آن تا زمان اصلاح قیمت تخم مرغ می‌تواند با نرخ توافقی عرضه شود که این نامه نیز اگر اجرایی شود ما آمادگی داریم که تخم مرغ را با قیمت توافقی به بازار بیاوریم.

کاشانی افزود: چنانچه در چند استان مانند البرز و قزوین تخم مرغ با قیمت توافقی شانه‌ای ۴۰ تا ۴۱ هزار تومان در حال عرضه است و این موضوع را می‌توان به صورت گسترده در کل کشور انجام داد و این توافق به صورت استانی باید شکل گیرد.

وی گفت: در سطح شهر و خرده فروشی‌ها نمی‌توان بر قیمت تخم مرغ نظارت دقیقی داشت و اگر اجازه دهند که تخم مرغ با قیمت توافقی عرضه شود هم از هرج و مرج در بازار جلوگیری می‌شود و هم این محصول با قیمت مناسب‌تری نسبت به حال حاضر به دست مصرف کنندگان می‌رسد./ بازار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا