خراسان شمالیمحیط زیست

انجام مطالعات ژئوسایت در خراسان شمالی

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: مطالعه ۱۶ دهانه غار استان با هدف شناسایی ظرفیت‌های تبدیل شدن به ژئوسایت مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، حبیب لشکری اظهار کرد: مطالعه جامع غارهای استان برای نخستین بار در استان با همکاری دانشگاه کوثر بجنورد انجام شد. در علوم به مکان دارای میراث زمین‌شناسی ژئوسایت می‌گویند.

 

وی افزود: در این مطالعه و اقدام پژوهی، غارهای استان به لحاظ ویژگی زمین شناسی، چگونگی ایجاد، اشکال فرسایشی و اشکال ناشی از رسوب و مسائل مربوط به مالکیت و پتانسیل‌های گردشگری مورد بررسی قرار گرفته است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار کرد: پژوهشگر اعلام کرده‌اند که بر اساس اعلام جوامع محلی و نیز بررسی‌های میدانی، ۱۹ دهانه غار دیگر در استان وجود دارد که قابلیت شناسایی و پژوهش دارد.

عضو هیات علمی گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه کوثر بجنورد هم در این زمینه گفت: غارهای استان ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری و درآمدزایی‌ست.

دکتر تیمور جعفری اظهار کرد: اکنون هیچ مدیریتی بر غارهای استان اعمال نشده است و برخی از این میراث طبیعی دچار آسیب و تخریب شده است که متاسفانه گردشگران و افراد بومی و محلی دیواره‌ها و برخی سازه‌ها را تخریب کرده‌اند.

وی افزود: غارها ظرفیت خوب برای ورود سرمایه گذاران هستند و می توانند منبع مناسب برای توسعه گردشگری و درآمدزایی بخش خصوصی باشد. ۱۶ دهانه غار استان با کمک افراد بومی و محلی و نیز بررسی‌های میدانی شناسایی و مورد مطالعه قرار گرفت و البته برآورد می‌شود ۱۹ غار دیگر در مناطق مختلف استان وجود دارد که می‌توان آنان را شناسایی کرد. برای انجام مطالعه غارهای استان ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار صرف شده است.

در خراسان شمالی غارهای متعددی وجود دارد. که مهمترین غارهای موجود در این استان شامل غار بیدک بجنورد، غارهای هنامه، کافر قلعه، پوستین دوز و سلیمان در محدوده شهرستان شیروان، گنج کوه در نزدیکی شوقان شهرستان جاجرم، کنه گور، آرماتلو، رئین و کفترک در شهرستان مانه وسملقان و غارهای گسک، گورپان، نوشیروان و بابا قدرت در محدوده شهرستان اسفراین است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا