اقتصاد کشاورزی

انحصار در واردات؛ عامل گرانی موز

رییس اتحادیه بارفروشان اعلام کرد: ۶۶ قلم میوه‌جات و سبزیجات داریم ولی وزارت جهاد گفته فقط در قبال صادرات سیب، موز وارد شود. این انحصار برای برخی افراد رانت ایجاد کرده است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، مصطفی دارایی نژاد  گفت: ۸ ماه است که قیمت موز را در میدان مرکزی میوه و تره‌بار ۲۰ تا ۲۳ هزارتومان نگه داشته ایم؛ اما متاسفانه افزایش قیمت موز از جایی شروع شد که وزارت جهاد کشاورزی در نامه‌ای به وزارت صمت اعلام کرد واردات موز فقط منوط به صادرات سیب باشد.

 

وی با بیان اینکه با این نامه پای دلالان به صادرات سیب و واردات موز باز شده است، گفت: دلالان بر روی حواله ای که به  واردکنندگان واگذار می‌کنند ۵۰۰۰ تومان می‌کشند. این یعنی آن‌ها فقط حواله‌های سیب هایشان را کانتینری ۱۰۰ میلیون تومان به واردکنندگان می‌فروشند.

این مقام مسئول تصریح کرد: بارها و بارها در این خصوص هشدار داده ایم ولی متاسفانه کسی توجه نکرد و در حال حاضر نیز موز در میدان مرکزی میوه و تره‌بار به کیلویی ۳۰ هزار تومان رسیده است و قیمت آن برای مصرف کننده بیش از ۳۰ هزار تومان خواهد بود.

دارایی نژاد در پایان گفت: چه ایرادی دارد در ازای صادرات کلیه محصولات کشاورزی موز وارد شود؟ اتفاقا این اقدام باعث رونق کار سایر کشاورزان هم می‌شود. مگر بین کسی که سیب زمینی و پیاز و پرتقال می‌کارد با کسی که سیب کاشته است، فرقی وجود دارد؟ / ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

دکمه بازگشت به بالا