البرزمحیط زیست

ایجاد گونه جدید گرگاس با افزایش سگ‌های ولگرد

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: افزایش جمعیت سگ‌ها در حاشیه شهرها می‌تواند باعث دو رگ شدن سگ و گرگ و شکلگیری گونه‌ای به نام گرگاس شود.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، فردین حکیمی اظهار کرد: جمعیت گونه‌های مختلف تحت تأثیر سه عامل امنیت زیستگاه، غذا و دشمن طبیعی‌ست و سگ‌ها در این سه عامل با مشکلی مواجه نیستند و همین باعث بالا رفتن جمعیت این گونه شده است.

 

وی ادامه داد: افزایش جمعیت سگ‌های بلاصاحب و حضور در حاشیه شهرها و زیستگاه‌های محیط زیست، کم کم این گونه را جایگزین حیات وحش می‌کند و از جمله مخاطرات این وضعیت امکان شکار گونه‌هایی چون کل و بز توسط سگ‌هاست.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مخاطراتی که از این ناحیه وجود دارد امکان جفتگیری سگ و گرگ و شکلگیری گرگاس است که شجاعت سگ و درندگی گرگ را دارد و از سگ درنده‌تر و نسبت به گرگ امکان نزدیک شدن آن به انسان نیز بیشتر است.

حکیمی در خصوص راهکار کاهش جمعیت سگ‌های بلاصاحب گفت: ما به عنوان محیط زیست موافق غذارسانی به سگ‌های بلاصاحب نیستیم و بر دستورالعمل زنده‌گیری و جداسازی سگ‌های بیمار و سالم و سپس عقیم‌سازی و واکسیسناسیون سگ‌های سالم و مرگ با ترحم سگ‌های بیمار غیرقابل درمان تأکید داریم./ ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

دکمه بازگشت به بالا