اردبیلمحیط زیست

بخشی از اراضی ملی اردبیل در طرح کاداستر قرار گرفت

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اردبیل گفت: ۶۸ درصد از اراضی ملی استان به وسعت ۶۵۲ هزار هکتار تثبیت و دارای سند مالکیت شده است.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، محمود قلی‌زاده افزود: از زمان اجرای طرح کاداستر از ۱۱ سال گذشته تا پایان ۱۳۹۸ در مجموع ۲۸۷ هزار هکتار از اراضی ملی استان تثبیت شده بود که سال گذشته نیز با تثبیت ۲ هزار و ۵۰۰ قطعه از اراضی ملی استان به مساحت ۳۶۵ هزار هکتار مجموع اراضی ملی تثبیت شده در استان به ۶۵۲ هزار هکتار رسیده است.

 

وی با بیان اینکه مساحت استان اردبیل حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار است، اظهار کرد: از این مقدار ۹۵۶ هزار هکتار اراضی ملی، ۷۵۰ هزار هکتار اراضی زراعی و کشاورزی و مابقی نیز اراضی شهری و روستایی است. اولویت اداره کل مناابع طبیعی وابخیزداری استان اردبیل تثبیت اراضی ملی است، تلاش می‌شود تمامی اراضی ملی استان امسال شناسایی، جانمایی و با صدور سند تک برگی تثبیت شود.

مدیر کل منابع طبیعی با اشاره به اینکه بیش از یک سوم پرونده‌های وارده به سامانه قضایی مربوط به اختلافات در حوزه اراضی ملی وکشاورزی است، اضافه کرد: با اجرای کامل طرح کاداستر ضمن پیشگیری از اختلاف و تشکیل پرونده قضایی از هرگونه تجاوز به اراضی ملی و تصرفات غیرقانونی و زمین‌خواری در اراضی ملی و دولتی جلوگیری خواهد شد.

قلی‌زاده اظهار کرد: در حالی که اختلاف موجود ما بین سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل منابع طبیعی استان اردبیل بر سر مالکیت اراضی ملی موجب ایجاد مشکل برای بهره برداران کشاورزی استان می‌شد با اجرای طرح ملی رفع تداخل ضمن حل مشکل موجود بین دو سازمان دولتی، با صدور اسناد رسمی برای اراضی ملی و کشاورزی در حوزه رفع تداخلات نیز ۴۰ هزار هکتار تفکیک اسناد به انجام رسیده است.

وی مزایای طرح کاداستر را در حوزه مدیریت بازار تقویت تجارت و عرضه و تقاضا و همچنین ارزیابی از نیاز بازار را یادآور شد و اظهار کرد: در حقیقت با اجرای این طرح اراضی کشور شناسنامه‌دار شده و برنامه‌ریزان به راحتی می‌توانند در جهت کشت و زرع درست و حوزه صادارت و واردات و خروج از یک نگاه سنتی در این بخش صحیح و واقع‌ بینانه عمل کنند./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سه =

دکمه بازگشت به بالا