زراعت و باغبانیهمدان

برداشت زعفران در شهرستان ملایر از یک هفته دیگر آغاز می‌شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ملایر با بیان اینکه تعداد بهره برداران زعفران در سطح این شهرستان ۱۳۵ نفر هستند، میزان میانگین عملکرد کشت زعفران شهرستان را پنج کیلوگرم در هکتار اعلام کرد.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، مهدی میرباقری از کشت زعفران در حدود ۱۱۸هکتار از اراضی ملایر خبر داد و گفت: از این وسعت ۱۱۳.۲ هکتار سطح زیر کشت زعفران بارور و ۴.۵ هکتار نیز سطح زیر کشت زعفران غیر بارور است.

 

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی میزان تولید سالانه ما در سال زراعی جاری  ۵۸۸.۵ کیلوگرم است، اظهار کرد: برداشت زعفران در شهرستان ملایر از یک هفته دیگر آغاز می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: تغییر الگوی کشت و کاشت محصولات کشاورزی با مصرف آب کم، یکی از راهکارهای مهم در سال‌های بحران کم ‌آبی در سطح کشور  محسوب می‌شود، در این میان زعفران یکی از گیاهان کم آب بر و پُر سود است.

میرباقری با اشاره به خشکسالی موجود، اجرای طرح‌های علمی و کارشناسی شده در راستای استفاده بهینه از منابع موجود به ‌ویژه آب و خاک را یک ضرورت دانست و افزود: یکی از محصولاتی که در این وضعیت مورد توجه قرار گرفته گیاه زعفران در راستای اجرای طرح تغییر الگوی کشت است.

مدیر جهاد کشاورزی ملایر خاطرنشان کرد: ازدیاد گیاه زعفران از طریق پیاز کُرم صورت می گیرد و این گیاه در مناطقی که نیمه گرمسیری و یا دارای زمستان‌های ملایم و تابستان‌های گرم و خشک هستند به خوبی رشد می کند.

وی با اشاره به اینکه زعفران در مقابل سرما به خوبی مقاومت می کند، زیرا دوران رشد آن با پائیز و زمستان و اوایل بهار همزمان است، گفت: در زمان خواب و یا استراحت زعفران، آبیاری و بارندگی برای آن مناسب نیست و باعث از بین رفتن پیاز زعفران می‌شود.

میرباقری با بیان اینکه زمین‌هایی آفتاب گیر و بدون درخت، برای رشد زعفران مناسب هستند، ادامه داد: زعفران در زمینی که دارای قلوه سنگ یا علف‌های هرز و بدون مواد آلی باشد به خوبی رشد نمی‌کند و در نتیجه محصول خوبی ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی ملایر با اشاره به اینکه اواسط آبان ماه در مزرعه گل‌های بنفش رنگی ظاهر شده و سه هفته پس از پیدایش نخستین گل، برداشت آغاز می‌شود، گفت: معمولاً برداشت محصول پیش از طلوع آفتاب و تا ساعت ۹ صبح باید آغاز شود و عملیات گل چینی ۲۵ ـ ۱۵ روز ادامه می‌یابد. / ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 17 =

دکمه بازگشت به بالا