اصفهانزراعت و باغبانی

برنامه کشت در استان اصفهان نسبت به سال گذشته کاهش یافت

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به کاهش برنامه کشت در سال زراعی جدید، گفت: امسال ۵۵ هزار هکتار کشت گندم آبی و ۲۰ هزار هکتار کشت دیم، برنامه‌ریزی شده است.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین،  پیمان فیروزنیا مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه برنامه کشت هر سال از وزارتخانه به استان‌ها ابلاغ می‌شود، گفت: سال زراعی جدید (۱۴۰۱- ۱۴۰۰) با توجه به شرایط خشکسالی برنامه کشت استان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است هر چند سال زراعی گذشته نیز به همین علت نتوانستیم برنامه کشت استان را به طور کامل محقق کنیم.

 

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به انواع مختلف بذر گندم و جو، گفت: بذری که تأمین شده نسبت به کم آبی، شوری و خشکی مقاوم بوده و از ارقام زودرس است تا کشاورزان بتوانند بیشترین بهره‌برداری را در شرایط خشکسالی داشته باشند.

او ادامه داد: امسال نیز با توجه به شرایطی که آب رودخانه زاینده رود بازگشایی نمی‌شود و منابع آبی استان دچار مشکل است، پیش‌بینی می‌شود که نتوان برنامه را به طور کامل اجرایی کرد، اما بذر گندم و جو به میزان لازم تأمین شده است.

فیروزنیا با بیان اینکه کود‌های شیمیایی فسفاته، پتاسه و ازته برای همه شهرستان‌های استان تأمین و ابلاغ شده است، اضافه کرد: تلاش می‌کنیم با ترویج ادواتی مانند کشت‌های کف کار (کشت در کف جوی‌ها) در سطح استان بتوان در شرایط خشکی و اراضی شور نحوه بهتری از کشت را داشت؛ همچنین استفاده از دستگاه‌های کشت مستقیم به کشاورزان توصیه می‌شود که برای کشت گندم و جو بدون نیاز به شخم و با هزینه کمتر زمین را می‌توانند کشت کنند و اگر این کار در طی چند سال انجام شود باعث افزایش مواد آلی خاک می‌شود و رطوبت خاک نیز در زمان آماده سازی زمین کمتر از دست می‌رود. /باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 1 =

دکمه بازگشت به بالا