خراسان رضویرویدادها

برگزاری کارگاه آموزشی_ترویجی با محوریت زراعت و باغبانی و دام سبک در فیروزه

کارگاه آموزشی – ترویجی با محوریت زراعت و باغبانی و دام سبک به صورت دهگردشی شبانه در روستای گرماب با حضور مدیر جهاد کشاورزی،مسئول زراعت و کارشناس مروج پهنه و کشاورزان و دامداران در روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۰/۸/۲۵ همزمان با نماز مغرب و عشا برگزار گردید.

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، مدیر جهاد کشاورزی فیروزه گفت:این کارگاه با هدف اجرای طرحها و دستیابی به اهداف و سیاستهای وزارت جهاد کشاورزی و استفاده از تکنولوژی روز ،مدیریت مصرف نهاده های کشاورزی و رونق تولید در مورد کاهش مصرف آب در تولید غلات، از طریق بکارگیری ماشینهای جدید و تجهیزات آبیاری نوین و افزایش تولید در واحد سطح،استفاده از بذر کارها و کشت بذور در عمق مناسب وداشتن سطح سبز یکنواخت، رعایت تاریخ کشت خصوصا در خاکهای شور و سبک ، استفاده از بذرمال ها،اسید هیومیک و محرکهای رشد در زمان کشت ،شرایط مطلوب کف کاری در اراضی شور ،آبیاری مناسب گندم وجو جهت استقرار مناسب گیاهچه ،تغذیه گیاهی و محلولپاشی با ریز مغذیها به خصوص آهن و روی در صورت کمبود ،معرفی ارقام مهم و سازگار با منطقه و تاکید بر رعایت تاریخ کشت برگزار شد.

کلیدری اذعان داشت: از مزایای استفاده از آبیاری تحت فشار و نوار تیپ، نصب آسان و سریع، حمل و نقل رول ها به خاطر سبکی وزن ، امکان استفاده در اکثر زمین ها و جالیزها ، اتصلات ساده و ارزان قیمت با قابلیت کارگزاری ساده آن ها به صورت دستی ، جنس پلیمری مخصوص نوار تیپ از چسبیدن جلبک و رسوبات جلوگیری می کند ، مقاومت در برابر uvو کود های شیمیایی ، سموم ، مواد دفع آفات و…….صرفه جویی قابل ملاحظه در مصرف آب ، افزایش باز دهی محصول ، امکان پهن کردن مکانیزه توسط تراکتور در ابتدای فصل ، جلوگیری از توسعه و رشد علف های هرز در سطح زمین و احتیاج به فشار آب پایین در حد ۱ اتمسفر است.

وی عنوان کرد:نوار تیپ یکی از تجهیزات آبیاری قطره ای است که بیشتر برای کشت های ردیفی مورد استفاده قرار می گیرد و آب در نزدیکی منطقه توسعه ریشه گیاه به زمین داده می شود تا مساحت و عمق کوچکی از سطح خاک خیس شود با استفاده از آبیاری قطره ای می توان تلفات آب به مقدار قابل ملاحضه ای کاهش یابد. ایران از جمله کشورهایی است که نسبت به سایر کشورهای دیگر از ذخایر زیادی بهره مند است اما متاسفانه در زمینه آب دچار مشکل است به طوری که بسیاری از کشاورزان با این معضل مواجه هستند .

وی ادامه داد: تغذیه گیاهی و استفاده از کودهای پایه در زمان کشت ،تمهیدات لازم برای تامین نهاده های کشاورزی مورد نیاز از جمله کود شیمیایی و بذر در شهرستان ،کاهش هزینه های تولید از طریق مدیریت مصرف نهاده های کشاورزی اهمیت ویژه ای دارد.

مدیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تغذیه باغات پسته در پاییز و زمستان، چالکود یک راهکار مناسب برای جبران مواد مغذی خاک است به طور کلی روش چالکود شکل خاصی از جایگزینی موضعی کودهای آلی و شیمیایی در خاک می باشد چالکود ترکیبی از کودهای دامی و شیمیایی به صورت مخلوط شده برای هر درخت استفاده می شود کودها شامل سولفات پتاسیم ،سولفات آمونیوم ، سولفات آهن ، سولفات روی،سولفات منگز و گوگرد پودری و…. می باشد./ فیروزه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

دکمه بازگشت به بالا