آذربایجان شرقیگلخانه و گیاهان دارویی

بزرگ‌ترین گلخانه خاورمیانه در منطقه آزاد ارس واقع شده است

مدیرعامل منطقه آزاد ارس درباره ظرفیت‌های منطقه آزاد ارس گفت: این منطقه در کنار رودخانه ارس واقع شده و موقعیت جغرافیایی آن به‌‌گونه‌ای‌ست که می‌تواند در بخش کشاورزی فعالیت‌های مناسبی داشته باشد. 
به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، در حال حاضر بزرگ‌ترین گلخانه خاورمیانه و یکی از ۱۰ گلخانه بزرگ جهان در منطقه آزاد ارس واقع شده است، این گلخانه نزدیک به ۵۰ هزار تن محصول تولید می‌کند که عمده آن به کشورهای همسایه صادر می‌شود.

 

 محسن نریمان در جلسه مشکلات طرح آب‌های مرزی و شرکت‌های تعاونی تولید روستایی منطقه آزاد ارس با اشاره به موقعیت منحصر به‌ فرد منطقه آزاد ارس اظهار داشت: ارس از نظر دسترسی به منابع آبی و شرایط آب و هوایی، وضعیت مناسبی برای تولیدات کشاورزی دارد همین موضوع نیز باعث شده ارس به عنوان منطقه‌ای بسیار خوش استعداد برای رشد و توسعه  فعالیت‌های اقتصادی شناخته شود.

وی در حال حاضر بزرگ‌ترین گلخانه خاورمیانه و یکی از ۱۰ گلخانه بزرگ جهان در منطقه آزاد ارس واقع شده است این گلخانه نزدیک به ۵۰ هزار تن محصول تولید می‌کند که عمده آن به کشورهای همسایه صادر می‌شود این موضوع باعث شده ارس قطب گلخانه‌ای مناطق آزاد کشور شود.

وی گفت: وجود رودخانه ارس، آب و هوای مناسب منطقه و امکاناتی که داریم ما را به سمت تولیدات کشاورزی هدایت می‌کند با اقدامات درستی که انجام شد و بیش از ۵ میلیارد دلار برای شبکه‌های آبی هزینه شد، بستری برای تولید محصولات کشاورزی و استفاده مناسب از زمین‌های موجود در منطقه آماده شده است همچنین در زون خداآفرین نیز وجود ۲۴ هزار هکتار زمین‌ می‌تواند بستری برای تولید محصولات کشاورزی باشد و از طرفی سیاست سازمان منطقه آزاد ارس و اقبال فعالان اقتصادی ما را به این سمت هدایت می‌کند که به سمت تولید محصولات کشاورزی پیش برویم.

معاون توسعه تعاونی‌ها، تشکل‌ها و نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران نیز در این نشست با اشاره به کمبود و توزیع نامناسب منابع آب گفت: افزایش بی‌رویه مصرف، توزیع غیر یکسان بارندگی و عدم وجود جایگزین مناسب برای منابع آب سبب ایجاد تنش و بحران‌های سیاسی در برخی از مناطق دنیا شده است که این مسأله سبب امنیتی شدن منابع آبی و مسائل هیدروپولیتیک شده است.

بیژن جهان پناه تصریح کرد: تامین منابع آب کافی در مناطق مرزنشین و شهرهای مرزی، تاثیر بسیار زیادی در تامین امنیت مناطق مرزی دارد که باید به‌طور جد مورد توجه مسوولان  قرار بگیرد، از این‌رو سعی برآنست که به بررسی نقش و اهمیت آب و رودخانه‌های مرزی در تامین امنیت مناطق مرزی پرداخته شود.

مدیر تعاون روستایی استان نیز ضمن معرفی تشکل‌ها و تعاونی‌های ارس، یادآور شد: نظام‌های بهره‌برداری فاقد منابع مالی است و عدم داشتن نیروی انسانی کافی در استان‌ها مانع فعالیت می‌شود.

علی‌اکبر نژادرضا همچنین در پایان از مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس به جهت حمایت از تعاونی‌ها، اختصاص زمین برای تعاونی گلخانه‌داران برای احداث انبار، نصب سامانه ضد تگرگ و آسفالت‌ریزی مسیرها و گازرسانی تشکر کرد.

گفتنی است، در این نشست مدیران عامل تعاونی‌های به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند و مقرر شد در خصوص مشکلات مطرح شده مکاتباتی با وزرات نیرو و ارگان‌های مرتبط جهت رفع مشکلات انجام گیرد. / فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

دکمه بازگشت به بالا