محیط زیست

بیشتر تالاب‌های ایران به کانون گرد و غبار تبدیل شده است

معاون محیط زیست دریایی گفت: طبق قانونی که در مجلس تصویب شده، وزارت نیرو مکلف به تامین و سازمان حفاظت محیط زیست مکلف به تعیین حق‌آبه تالاب‌ها شده‌اند حق‌آبه تالاب‌ها در اولویت است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، احمدرضا لاهیجان‌زاده اظهار کرد: در سال ۹۵ مراسم روز جهانی تالاب را در شرایطی که درگیر گرد و غبار بودیم و با وجود حواشی، در خوزستان برگزار کردیم و مهمانان خارجی و داخلی زیادی حضور داشتند که در این شرایط، حاشیه‌ای ایجاد شد و در آوردن پروژه‌های بین‌المللی به خوزستان تاثیر گذاشت. این مساله منجر شد پنج سال زمان از دست بدهیم تا بتوانیم پروژه‌ای مشابه پروژه امروز وارد خوزستان کنیم.

 

وی افزود: ممکن است برخی دوستان خارج از این مجموعه تصور کنند این مساله در خوزستان رایج است در حالی که این گونه نیست و قبل از شیوع کرونا عمده همایش‌ها و برنامه‌ها به ویژه در نیمه دوم سال در خوزستان برگزار می‌شد و مردم این استان شرایط میزبانی خوبی دارند.

لاهیجان‌زاده بیان کرد: حضور نماینده شادگان در این مراسم می‌تواند بسیار در پیشبرد برنامه‌ها و اهداف پروژه موثر باشد. یکی از برنامه‌های این پروژه، تجهیز ساختمان مرکز “صراخیه” در تالاب شاگان است تا تمام مراسم را این نقطه برگزار کنیم. اعتبار خوبی در این زمینه پیش‌بینی شده و امیدواریم در یک سال آینده زیرساخت‌ها فراهم شود تا برگزاری تمام مراسم و انتقال آموزش‌های مدنظر در این ساختمان انجام شود.

معاون محیط زیست دریایی، تالاب‌ها و سواحل سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این پروژه حدود هفت سال پیش با حمایت بین‌المللی در استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی استارت خورد و سالانه یک میلیون دلار در راستای معیشت پایدار با تمرکز بر کشاورزی پایدار هزینه شد. اجرای این پروژه، شاه‌کلید اتفاقات و همکاری وزارت جهاد کشاورزی بود که هر سال دامنه آن گسترده‌تر شد و موفقیت‌های خوبی کسب کرده است. از سال گذشته ژاپن که تامین‌کننده منابع مالی پروژه است، بازدیدهایی داشتند و به دلیل موفقیت‌های حاصل‌شده قبول کردند پروژه دیگری با بازه زمانی سه ساله تعریف شود که شامل ادامه فعالیت‌ها در دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و فارس و خوزستان هستند.

لاهیجان‌زاده با بیان اینکه حداقل ۴۵ تا ۴۶ تالاب با منشاء گرد و غبار داریم، گفت: در آخرین تصویب نام تالاب‌ها مقرر بود ۲۲۵ تالاب تصویب شود که در یکی دو هفته آینده این کار انجام می‌شود. از بین این تالاب‌ها باید دو تالاب به سازمان ملل برای اعتبارات بین‌المللی معرفی می‌کردیم که در نهایت این سازمان، تالاب شادگان و بختگان را مدنظر قرار داد.

وی بیان کرد: معیشت پایدار و چگونگی استفاده از این ظرفیت در صورت به حداقل رسیدن مسائل آب و تالاب از اهداف این پروژه است. برنامه‌هایی با اثرگذاری زیاد برای حق‌آبه تالاب یعنی کشاورزی پایدار که بتواند زمینه‌ساز یک سری برنامه‌ها که در نهایت منجر به کاهش مصرف آب در حوزه کشاورزی و افزایش حق‌آبه تالاب شود نیز از اهداف این پروژه است.

معاون محیط زیست دریای افزود: حداقل ۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در بالادست حوضه آبریز تالاب شادگان و پایین‌دست سد ماون وجود دارد که با یک سری طرح‌ها از جمله طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، حداقل ۲۰ هزار هکتار به این محدوده افزوده شده است بنابراین در این منطقه ۷۰ تا ۹۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی داریم. اگر می‌خواهیم برنامه‌ای مانند ارومیه داشته باشیم باید پایلوت‌هایی برای کشاورزی پایدار با کاهش آب و افزایش بهره‌وری انجام شود تا امکان رسیدن آب به تالاب شادگان وجود داشته باشد.

لاهیجان زاده گفت: این برنامه در ۱۱۲ روستای آذربایجان شرقی و ۷۱ روستای آذربایجان غربی اجرا شد و در ادامه، اجرای این برنامه در شش روستای حوزه تالاب‌ شادگان و بختگان نیز آغاز شده است.

وی با اشاره به دستاودهای کشاورزی پایدار در دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بیان کرد: ۱۳ هزار و ۵۰۰ کشاورز تحت پوشش این پروژه قرار گرفته‌اند. ۴۵۰ فرد محلی آموزش‌دیده و ۳۶۰ فرد محلی متخصص نیز در این زمینه همکاری کردند. با این کارها در این دو استان، ۲۷.۲ درصد افزایش بهره‌وری آب اتفاق افتاد. نماینده شادگان و مجموعه مدیریتی خوزستان باید بحث سد مارون ۲ را پیگیری کنند زیرا در این اواخر می‌خواستند دوباره این سد را فعال کنند. اگر این سد احداث شود اثر منفی روی آورد سد مارون فعلی خواهد داشت و می‌تواند کشاورزی که منطقه، نخیلات شادگان و تالاب را تهدید کند که باید با ورود همه جانبه از این کار جلوگیری شود./ عصر ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 6 =

دکمه بازگشت به بالا