خراسان رضویمحیط زیست

بیشتر مواظب اژدرکوه باشیم

سازمان صنعت و معدن اعلام کرد: اژدرکوه این نمادی اسطوره ای از تاریخی کهن، توسط انفجارهای دینامیت و بولدوزرهای معدن کاران سودجو، با مجوزهای بدون استعلام سازمان صمت و در غفلت سازمان میراث فرهنگی در حال تخریب و نابودی‌ست.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، اژدرکوه، با پیشینه ی تاریخی و اسطوره ای، میراث تاریخی، فرهنگی و سرمایه‌ی نسل فرداست و سازمان‌های مردم نهاد و مردم دغدغه‌مند در بیانیه ای اعلام کردند: اجازه نخواهند داد برای سودجویی عده‌ای، این سرمایه ی ارزشمند توسط معدن کاران و متولیان صنعت و معدن که مجوزهای بدون استعلام را صادر می‌کنند، تخریب و نابود گردد.

 

همچنین سازمان‌های مردم نهاد، جامعه‌ی کوه نوردی و مردم دغدغه مند از مراجع قضایی و از متولیان و مسوولین متعهد می‌خواهند که با این اهمال کاری‌ها برخورد قانونی نموده و حفاظت از این مکان‌های تاریخی و کهن را در اولویت وظایف خود قرار دهند.

این سازمان‌ها در ادامه درخواست کردند که سازمان صنعت، معدن و تجارت باید قبل از تمدید مجوز معدن کاران، استعلام‌های لازم را از سازمان‌های ذی ربط دریافت نماید و درصورت مجاورت با مکان‌های تاریخی مجوز مذکور لغو و معدن پلمپ گردد و همچنین عملیات بهره‌برداری معدن کارانی که در مناطق ثبت شده در فهرست آثار ملی، اقدام به ادامه تخریب می‌نمایند (مانند دره دیزدر و کمرمقبولا) را متوقف و برخورد قانونی نماید.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خراسان رضوی نسبت به ثبت ملی اژدر کوه که دارای پیشینه فرهنگی و اساطیری‌ست قبلا، اقدام نموده است. /  تشکل‌های محیط زیستی خراسان رضوی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

دکمه بازگشت به بالا