چهارمحال و بختیاریمحیط زیست

تولید ۱۳۲ تن زباله به صورت روزانه در شهرکرد

رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شهرکرد گفت: سالانه ۴۸ هزار تن انواع زباله در مرکز چهارمحال و بختیاری تولید می‌شود.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، داوود مومنی اظهار کرد: هر شهروند در شهرکرد روزانه به‌ طور میانگین ۷۰۰ گرم زباله تولید می‌کند که این میزان در سال گذشته ۷۲۵ گرم بود.

 

وی افزود: فرهنگسازی به‌ منظور کاهش تولید زباله از سوی سازمان مدیریت پسماند شهرداری شهرکرد باعث شد تا هر شهروند روزانه حداقل ۲۵ گرم زباله کمتری تولید کند. ۸۰ درصد زباله‌های تولیدی در مرکز چهارمحال و بختیاری تَر برابر ۳۸ هزار و ۴۰۰ تن و ۲۰ درصد برابر ۹ هزار و ۶۰۰ تن خُشک و قابل بازیافت است که حداقل ۳۵ درصد زباله‌های تَر برابر ۱۳ هزار و ۴۴۰ تن به کُمپوست تبدیل می‌شود.

رییس سازمان پسماند یادآور شد: در صورت اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ، درآمد ناخالص زباله‌های قابل بازیافت در مرکز چهارمحال و بختیاری به‌طور میانگین ۳۵۰ میلیارد ریال است. در همین راستا فراخوان پیمانکار برای اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ در مرکز چهارمحال و بختیاری برگزار شده است و اجرای این طرح پس از انعقاد قرارداد با پیمانکار واجد شرایط در زمستان امسال آغاز خواهد شد.

مومنی با اشاره به راه‌اندازی کارخانه بازیافت در مرکز استان گفت: هم‌اکنون زباله‌های شهرهای شهرکرد، شهرکیان، طاقانک و روستای بهرام‌آباد به این کارخانه منتقل و پس از عملیات پردازش و جداسازی زباله‌های خشک، ۳۵ درصد آن به کُمپوست تبدیل می‌شود. سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی برای راه‌اندازی کارخانه بازیافت شهرکرد اشاره کرد، تجهیزات این کارخانه هم‌اینک ناقص است و تکمیل آن حداقل ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد.

وی با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی و فرهنگسازی برای کاهش تولید زباله از مبدأ افزود: هم‌اکنون سالانه ۳۵۰ میلیارد ریال برای ارائه خدمات شهری، جمع‌آوری، عملیات رُفت و روب و دفت زباله در شهرکرد هزینه می‌شود. انتظار می‌رود شهروندان شهرکردی در پرداخت به‌موقع هزینه‌های خدمات پسماند اقدام کنند تا زمینه ارتقای خدمات این بخش بهتر شود.

رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شهرکرد تصریح کرد: هر شب تمامی ۲۲ کامیون ناوگان جمع‌آوری زباله در شهرکرد شست‌وشو می‌شود تا شیرابه‌ای از این خودروها خارج و در سطح شهر جاری نشود. علاوه بر جمع‌آوری زباله برخی شهرها به‌صورت یک روز در میان و یا ۲ روز در میان، اما زباله‌ها در شهرکرد هر شب از ساعت ۲۱ آغاز می‌شود و تا ۶ صبح روز بعد ادامه دارد.

میانگین تولید روزانه زباله به‌ ازای هر شخص در جهان ۳۰۰ گرم، در ایران ۶۰۰ تا ۸۰۰ گرم و در شهرکرد ۷۰۰ گرم در شبانه‌روز است. شهرکرد به‌ عنوان مرکز استان چهارمحال و بختیاری بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا