آذربایجان غربیمحیط زیست

حجم آب در سد مهاباد ۶۲.۸ میلیون مترمکعب است

مدیر امور آب مهاباد گفت: ۱۲ میلیون متر مکعب حجم آب در مخازن سد مهاباد کاهش یافته است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، رضا جهین اظهار کرد: در حال حاضر تراز سد مهاباد به ‌هزار و ۳۴۱ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده که این مقدار نیز ۲ متر و ۲۰ سانتی‌متر کمتر از تراز سد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است.

 

وی با بیان اینکه بارش‌های اخیر بیش از یک میلیون مترمکعب به حجم مخزن این شهرستان افزود، ادامه داد: دبی ورودی به سد مهاباد به ۲۲ مترمکعب رسیده که نظیر پارسال آن حدود ۲ مترمکعب ثبت شده بود.

مدیر امور آب مهاباد اظهار کرد: هم اکنون خروجی آب از سد این شهرستان هم هفت دهم مترمکعب بر ثانیه است که برای مصرف شرب و صنعت در نظر گرفته می‌شود.

جهین اضافه کرد: از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر تاکنون)، ۱۵۳ میلی‌متر بارندگی در این شهرستان ثبت شده که نظیر پارسال در این روز ۱۴۲ میلی‌متر بوده است.

وی بیان کرد: همچنین میانگین دما در سال رزاعی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در مجموع یک درجه سانتی‌گراد افزایش یافته است.

جهین از شهروندان خواست نسبت به رعایت نظافت اطراف سد و جلوگیری از آلودگی آب در بالادست سد حساس باشند و درصورت مشاهده هرگونه تخلف، موارد را از طریق شماره تماس ۴۴۴۲۲۲۲۰۸۱ بلافاصله مراتب را به اداره اطلاع دهند.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد. این سد که در ضلع غربی این شهر احداث شده است تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیک‌ترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می‌آید./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + یازده =

دکمه بازگشت به بالا