چهارمحال و بختیاریمحیط زیست

حق آبه محیط زیست باید رعایت شود

مدیرکل حفاظت از محیط‌ زیست چهارمحال و بختیاری گفت: محیط‌ زیست به‌ عنوان اکوسیستم تولیدکننده آب اگر حق‌آبه‌های زیست‌محیطی‌ آن رعایت نشود، حالت طبیعی خود را از دست خواهد داد.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، شهرام احمدی اظهار کرد: تضمین تمام منابع آب در جهان و کشور مشروط به برآورده کردن حق‌آبه‌های زیست محیطی‌ست، اکوسیستم رو به تخریب می‌رود و قادر به حیات نیست.

 

وی با اشاره به اینکه مطالعه حق‌آبه‌های محیط‌ زیست چهارمحال و بختیاری در دستور کار قرار گرفته است، عنوان کرد: حق‌آبه‌های زیست‌محیطی تالاب گندمان و چغاخور در استان مطالعه شده و توسط سازمان محیط‌ زیست به وزارت نیرو منعکس شد، بر اساس قانون حفاظت از محیط‌ زیست وزارت نیرو مکلف است این تخصیص را به سازمان بدهد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست افزود: حق‌آبه‌های زیست‌محیطی حوضه زاینده‌رود توسط دانشگاه شهرکرد و دانشگاه صنعتی اصفهان مطالعه شد، بر اساس این مطالعات حداقل باید ۳۱۵ میلیون متر مکعب آب در سال برای رعایت حق‌آبه زیست‌محیطی این حوضه اختصاص داده شود، همچنین طبق مطالعات انجام شده توسط دانشگاه شهرکرد حق‌آبه زیست‌محیطی در سرشاخه کارون ۴۴۲ میلیون متر مکعب است.

‌‍احمدی توضیح داد: اگر به این نیاز توجه نشود، اکوسیستم آسیب جدی خواهد دید و بالتبع آن تنوع زیستی آسیب می‌بیند و رودخانه‌ها و تالاب‌ها نیز کم‌آب وخشک می‌شود و به سمت بیابان‌زایی حرکت می‌کنیم.

وی بیان کرد: اگر حق‌آبه‌های محیطزیست رعایت نشود، مناطق بکر و طبیعی به سمت تخریب می‌رود و دشت‌ها تولیدکننده گرد و غبار خواهند شد، امیدواریم تمام مسئولان در بخش‌های مختلف بحث تخصیص حق‌آبه‌های زیست‌محیطی را مورد توجه قرار دهند تا از آسیب به طبیعت جلوگیری شود./ ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 6 =

دکمه بازگشت به بالا