اقتصاد کشاورزیخوزستان

خرمای پیارم مخصوص صادرات است

رئیس انجمن ملی خرمای ایران گفت: با بیان اینکه خرما واریته‌های بسیاری دارد، گفت: قیمت انواع خرما از کیلویی ۱۰ هزار تومان شروع می‌شود و به ۷۰ هزار تومان می‌رسد. خرمای ۷۰ هزارتومانی خرمای پیارم است که مخصوص صادرات بوده و مصرف داخلی آن کم و حدود ۲۰ درصد است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، محسن رشید فرخی افزایش ۳ تا ۴ برابری هزینه های حمل و نقل، مشکلات بازگشت ارز به کشور، قوانین خلق الساعه و مشخص نبودن ارزش پول ملی را از مشکلات پیش روی صادرکنندگان خرما دانست.

 

وی با اشاره به اینکه برداشت خرمای جدید آغاز شده است، گفت:متوسط برداشت خرما در کشور همیشه بین یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن بوده است که البته این عدد در برخی سال ها بیشتر و در برخی سال‌ها نیز  به کمتر از یک میلیون تن رسیده است.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران بیان کرد: قیمت خرما نسبت به قیمت‌های تورمی کشور رشد چندانی نداشته است. از طرفی همیشه قیمت‌ها در بازار بر اساس سیستم عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و باید به گونه‌ای باشد که صادرکننده بتواند آن را در بازار خارجی عرضه کند، تولیدکننده از فروش آن راضی باشد و در توان خرید مصرف کننده نیز باشد.

وی تصریح کرد: قیمت خرمای مضافتی در مبدا بسته به نوع و بسته بندی کیلویی ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان و قیمت خرمای کبکاب نیز کیلویی ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان است.

رشید فرخی گفت: حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار تن خرمای سال گذشته در استان خوزستان به دلیل تعطیلی کسب و کارها بر روی دست نخلداران این استان مانده و موجبات نارضایتی آنها را فراهم کرده بود. خوشبختانه مشکل آن‌ها حل شد و قرار شد سازمان تعاون روستایی نسبت به خرید آن مقدار خرما اقدام کند./ ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

دکمه بازگشت به بالا