آذربایجان غربیزراعت و باغبانی

خرید تضمینی و بذر رایگان؛ مشوق‌های توسعه کشت کاملینا

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه گفت: در صورت کشت و توسعه گیاه کاملینا علاوه بر کاهش وابستگی کشور به واردات روغن خوراکی می‌توان باعث ایجاد اشتغال و کارآفرینی بخش کشاورزی شود.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، علی پیرمرادی در حاشیه بازدید از مزرعه کشت گیاه کاملینا گفت: با توجه به خشکسالی سال‌های اخیر، کم آبي و در راستای تغییر الگوی کشت، جهاد کشاورزی بر آن شده است که گیاهان کم آب بر، مقاوم در برابر کم آبي با سودآوري بالا را به کشاورزان معرفی و ترویج کند.

 

این مسئول در ادامه افزود: گیاه کاملینا بسیار مقاوم در برابر سرما، گرما، خشکی، شوری زمین، آفات و امراض و… است و از این گیاه ۱۱ هکتار در حوزه عمل منطقه  دیزج دول، ۳ هکتار بالانج و ۵ هکتار در منطقه سیلوانا کشت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه با تاکید بر افزایش کشت این گیاه استراتژیک در شهرستان، اضافه کرد: با توجه به وارداتی بودن ۹۵ درصد از روغن خوراکی کشور، موضوع توسعه کشت دانه‌های روغنی از جمله کاملینا به‌ عنوان یک گیاه روغنی ضروری‌ست.

کشت گیاه روغنی کاملینا برای نخستین بار در ارومیه

 

پیرمرادی افزود: درحال‌حاضر رقم سهیل  کاملینا در داخل کشور به ثبت رسیده است.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان ارومیه تصریح کرد: کاملینا از گیاهان روغنی‌ست و جهت حمایت از کشت این گیاه، خرید تضمینی با قیمت مصوب ۱۶ هزار تومان، بیمه مزارع کشت شده در راستای طرح جهش تولید در دیم زارها، ارائه کود یارانه دار و نیز توزیع بذر رایگان مزرعه طرح پاپلوت انجام می شود.

کشت گیاه روغنی کاملینا برای نخستین بار در ارومیه

کاملینا گیاهی پر برکت؛ از تهیه روغن و دارو تا خوراک دام و طیور

وی با بیان اینکه روغن این گیاه علاوه بر مصرف خوراکی مصرف دارویی نیز دارد، افزود: کنجاله این گیاه نیز می تواند به عنوان غذایی مناسب برای دام، طیور و آبزیان مورد استفاده قرار گیرد.

کاملینا یک دانه روغنی از خانواده براسیکاسه است که روغنی با کیفیت بالا از آن حاصل می‌شود و سرشا از امگا ۳ و ۹ است . این گونه گیاهی در خاک‌های شور و اراضی دیم و سنگلاخی و شنی قابلیت کشت بهتری دارد و به طور کلی برای اراضی فقیر و کم آب بسیار مناسب است. / صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

دکمه بازگشت به بالا