قزوینمحیط زیست

دشت‌ها و تالاب‌های قزوین اهمیت زیست محیطی فراوانی دارند

یک کارشناس و فعال محیط زیست در قزوین گفت: اهمیت دشت‌ها و تالاب‌ها در استان مغفول مانده است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، مرضیه الموتی افزود: با بیان اینکه امروزه ارزش تالاب‌ها و دشت‌ها در بهبود کیفیت محیط زیست استان کمتر مورد توجه قرار گرفته است، قزوین از جمله استان‌های غنی در حوزه تالاب و دشت است که به عنوان یک اکوسیستم کامل، بیشترین تنوع زیستی را دارد.

 

وی گفت: وجود تالاب‌ها و دشت قزوین تاثیر مهمی در حفظ محیط زیست، تنوع زیستی، شکار و صید، تأمین چوب و علوفه، کنترل سیلاب و تأمین آب شرب ایفا می‌کند. با وجود اینکه مزایای این پدیده‌های طبیعی در محیط زیست و سطح کیفی زندگی انسان‌ها به خوبی نمایان می‌باشد با این حال در استان ما اهمیت تالاب‌ها و دشت‌ها مغفول مانده است.

الموتی بیان کرد: اگر تلاش جمعی مسئولان و آحاد مردم نباشد تالاب‌ها و دشت‌های قزوین از دست می رود که یکی از آنها دشت الله آباد است و در معرض جدی نابودی قرار دارد. این دشت، متاسفانه بر اثر برخی کم لطفی‌ها از جانب مسولان استانی و مردم با خطر نابودی رو به رو است که البته در سال‌های اخیر اقداماتی در راستای احیای دائمی آن صورت گرفته اما کافی نیست.

این کارشناس محیط زیست افزود: با بیان اینکه حفر چاه های غیر مجاز در این محدوده، خشکی تالاب و دشت الله آباد را تشدید کرده است، چرای بی رویه دام به خصوص شتر به بیابانزایی این منطقه کمک کرده که متاسفانه از بروز این امر در استان به صورت جدی جلوگیری نمی‌شود. درگذشته این دشت محل رفت و آمد پرندگان نادر بوده است، یکی از ماهیت‌های وجودی دشت و تالاب الله آباد وجود گونه‌های مختلف حیوانی بوده به عنوان مثال این دشت محل زیست آهو بوده است که متاسفانه نزدیک به ۱۲ سال اخیر دیگر آهویی در این محدوده دیده نمی‌شود.

الموتی افزود: دشت و تالاب الله آباد یکی از عوامل تشدید ریزگردها هستند که از بین رفتن بافت گیاهی، چرای بی رویه، کمبود آب و حفر چاه‌های غیر مجاز باعث بروز مشکلاتی از جمله آلودگی هوا در سطح استان شده است.

وی گفت: بافت گیاهی موجود در این منطقه تا قبل از تخریب مانع بروز آلودگی هوا می‌شد که متاسفانه با غفلت از این موضوع در چند سال اخیر، باید امروزه با مشکلاتی از قبیل ریزگردها دست و پنجه نرم کنیم./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا