گلستانمحیط زیست

دفن بهداشتی ۹۲۰ تن زباله به طور روزانه در گلستان

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گلستان گفت: روزانه به طور میانگین ۸۱۰ تن زباله خانگی، ۱۰ تن پسماند عفونی و پزشکی و ۱۰۰ تن پسماند صنعتی در استان تولید می‌شود.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، محسن سمیعی اظهار کرد: به طور میانگین ۱۰۰ درصد شهرداری‌های استان تحت پوشش این سازمان قرار دارند و تمامی پسماندهای شهری در سه سایت استان دفن می‌شوند.

 

وی افزود: همچنین حدود ۸۵ درصد پسماندهای روستایی گلستان نیز توسط دهیاری‌ها به این سایت‌ها منتقل می‌شود و فقط پسماند درصد کمی از روستاهای استان به علت شرایط جغرافیایی، کوهستانی بودن و مسافت زیاد در مناطق دیگر دفن یا دپو می‌شود.

مدیر عامل سازمان پسماند گفت: همچنین به طور میانگین روزانه ۱۰ تا ۱۲ تن پسماند عفونی و پزشکی و ۱۰۰ تن پسماند صنعتی در گلستان تولید می‌شود که با توجه به نبود برخی زیرساخت‌ها برای مدیریت پسماند صنعتی، در حال حاضر بخشی از پسماندهای صنعتی خطرزا برای دفن بهداشتی به سایت زباله استان‌های دیگر انتقال داده می‌شود. طی سال‌های گذشته مرکز لندفیل (خاک‌چال یا گودال دفن زباله) در ۲ سایت غربی و شرقی استان احداث شد که لندفیل سایت آزادشهر بزرگترین مرکز لندفیل بهداشتی شمال کشور است.

سمیعی گفت: در کنار فراهم‌سازی زیرساخت‌ مدیریت علمی و بهداشتی پسماندها، با تلاش نیروهای این سازمان در سال‌های گذشته موفق به تولید کود کمپوست شدیم بطوری که اکنون روزانه ۵۰ تن کود کمپوست در گلستان تولید می‌شود.

وی افزود: در تلاش هستیم با تبدیل کود کمپوست به کود گرانوله به استانداردهای لازم برسیم و بتوانیم بخشی از کود مورد نیاز کشاورزی گستان را با کمترین قیمت تامین کنیم. از زمان شیوع کرونا تاکنون دغدغه مدیریت پسماندهای عفونی و پزشکی در استان وجود نداشت و تمامی پسماندهای عفونی و پزشکی توسط این سازمان جمع آوری و به وسیله دستگاه‌های مخصوص بی خطرسازی شدند./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا