هواشناسی

دو سامانه هوای ناپایدار به کشور وارد می‌شود

سازمان هواشناسی اعلام کرد: در مورد وضعیت نارنجی و زرد نسبت به تشدید فعالیت سامانه‌های سرد بارشی در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه و همزمان کاهش محسوس دما در اغلب استان‌ها به دلیل نفود دو سامانه هوای ناپایدار به کشور هشدار داد.

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، سامانه اول مربوط به تشدید فعالیت سامانه نسبتا سرد بارشی از (سه‌شنبه) ۲۵ آبان تا (چهارشنبه) ۲۶ آبان است. نوع مخاطره این سامانه بارش برف، مه آلودگی و احتمال کولاک برف و منطقه اثر آن در روز سه‌شنبه شامل همدان، خراسان شمالی، نیمه شرقی اردبیل، شمال کرمانشاه، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوین، اصفهان و نیمه شرقی لرستان و در روز چهارشنبه شامل خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان، گلستان، مازندران و شرق تهران است.

اثر مخاطره این سامانه، لغزندگی معابر عمومی، کاهش دید، اختلال تردد در جاده‌ها، به‌ویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی و گردنه‌ها، تاخیر یا احتمال لغو پرواز، مسدود شدن مسیرهای روستایی سردسیر است. اجتناب از تردد غیر ضروری در جاده‌ها، همراه داشتن تجهیزات زمستانی هنگام سفر، آمادگی راهداری‌ها و شهرداری‌ها جهت نمک پاشی و برف‌روبی، پرهیز از صعود به ارتفاعات و مدیریت در مصرف انرژی از جمله توصیه‌های سازمان هواشناسی کشور است.

سامانه دوم بارشی از روز سه‌شنبه تا چهارشنبه فعال می‌شود که به بارش برف و باران و مه گرفتگی منجر خواهد شد. منطقه اثر این سامانه روز (سه‌شنبه) گیلان، مازندران، گلستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد و در روز (چهارشنبه) اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، لرستان، گلستان، مازندران، نیمه جنوبی قم و نیمه شمالی یزد است.

سازمان هواشناسی گزارش داد که تاثیر مخاطره این سامانه شامل لغزندگی معابر عمومی، اختلال در تردد شهری و جاده‌ای، آب‌گرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها و کاهش دید است. پرهیز از سفرهای غیرضروری، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، عدم جابجایی عشایر، همراه داشتن تجهیزات زمستانی و اطمینان از میزان سوخت خودرو توصیه می‌شود./ اکو فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

دکمه بازگشت به بالا