اردبیلمحیط زیست

رفع تصرف بخشی از اراضی ملی در اردبیل

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اردبیل گفت: ۴۱۲ هکتار از اراضی ملی این استان در سال جاری رفع تصرف شده است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، محمود قلی زاده اظهار کرد: جهت جلوگیری از تخریب منابع طبیعی در هشت ماه سال جاری این مقدار از اراضی ملی از متصرفان خلع ید و به بیت‌المال باز گردانده شده است.

 

وی گفت: همچنین در سال‌جاری با تلاش شبانه‌روزی ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی استان و کنترل گلوگاه‌های قاچاق فرآورده‌های جنگلی ۶۷۶ اصله چوب‌آلات و بیش از ۶ تن زغال قاچاق جنگلی کشف و ضبط و ۱۱۶ باب کوره زغال تخریب شده است. ماموران یگان حاظت منابع طبیعی اقدامات خود را برای محافظت از مراتع نیز افزایش داده‌اند و به هر نحو ممکن جلوی تخریب مراتع در این استان گرفته می‌شود.

مدیر کل منابع طبیعی افزود: نسبت به سنوات گذشته تخریب مراتع در این استان به حداقل رسیده و ماموران یگان حفاظت از منابع طبیعی و آبخیزداری هم در نقاط مختلف مستقر هستند تا جلوی تخریب مراتع گرفته شود.

قلی زاده گفت: با بیان اینکه در مناطق قشلاقی تخریب‌ها نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است، تخریب در مراتع ییلاقی صورت نمی‌گیرد و فقط مربوط به عدم رعایت میزان دام مجاز از سوی دامداران است که پوشش گیاهی را از بین می‌برد.

وی ادامه داد: حفاظت از منابع طبیعی و تلاش برای مبارزه با قاچاق چوب‌آلات جنگلی وظیفه‌ای همگانی است و انتظار می‌رود در این زمینه مردم همکاری و مشارکت لازم را داشته و با مشاهده چنین مواردی مراتب را اطلاع‌رسانی کنند تا بتوانیم از تخریب منابع طبیعی جلوگیری کنیم.

استان اردبیل دارای ۶۹ هزار هکتار جنگل‌ و بیش از یک میلیون مرتع ییلاقی، قشلاقی و میان بند است، گونه‌های غالب جنگل‌های استان اردبیل را فندق ، ارس، بلوط، زبان گنجشک و افرا تشکیل می‌دهد. در حال حاضر برای ۲ ناحیه رویشی ( خزری و ارسبارانی ) جنگل‌های استان اردبیل طرح مطالعاتی تهیه شده است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 1 =

دکمه بازگشت به بالا