اصفهانمحیط زیست

زاینده رود همچنان بر روی کشاورزان اصفهانی بسته است

مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان گفت: تخصیص نیافتن آب برای کشت و کار کشاورزان استان تالاب بین‌المللی گاوخونی را با ضرر و زیان مواجه کرد.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، ایرج حشمتی افزود: هر ساله با بازگشایی زاینده رود و جاری سازی رودخانه شاهد افزایش آب و رطوبت به اندازه سه تا چهار درصد بودیم اما امسال این امر تحقق نیافت.

 

وی ادامه داد: تالاب بین المللی گاوخونی تنها مقداری رطوبت نسبی دارد و می‌توان گفت که صد در صد خشک است و آبی در دلتای آن نیست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان ابراز امیدواری کرد که بارش‌ها در ماه‌های پیش رو سبب افزایش رطوبت در این پهنه زیست محیطی شود و از تبدیل آن به کانون ریزگرد جلوگیری کند. خشک شدن آن جلوگیری از حضور پرندگان مهاجر را رقم زده است از سوی دیگر حیوانات و جانوران وابسته به این تالاب را تهدید می‌کند.

وی با تاکید بر توجه به حقابه زیست محیطی و احیای تالاب گفت: خشک شدن این پهنه سبب افزایش کانون‌های ریزگرد و انتشار گرد و غبار خواهد شد و مناطق مختلف را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

گاوخونی در شرق اصفهان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تالاب‌های ایران محسوب می‌شود و در طول تاریخ علاوه بر ایجاد فضای فرح بخش در منطقه، مکانی برای زمستان گذرانی و زادآوری پرندگان مهاجر و سایر جانوران بود. این تالاب که منطقه‌ای به وسعت ۴۷۶ کیلومتر مربع در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه‌های شنی قرار دارد و در یک دهه گذشته در مدت کوتاهی آب در آن جریان داشت.

برداشت‌های بی رویه و غیرقانونی در بالادست، کاهش آب ورودی، تغییر اقلیم و خشکسالی و تامین نشدن حقابه‌های طبیعی از جمله چالش‌هایی عنوان می‌شود که حیات این تالاب را به خطر انداخته و به گفته مسوولان و کارشناسان محیط زیست، ادامه این روند می‌تواند تالاب گاوخونی را به کانون تولید گرد و غبار تبدیل کند و تا شعاع زیادی را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین تامین حقابه آن ضروری است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

دکمه بازگشت به بالا