آبزیان و زنبورداریبوشهر

سبزقباها، جمعیت زنبورها را ۴۰ درصد کاهش دادند

مدیر شرکت تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی گفت: در سال جاری در کنار خشکسالی فصل پاییز، هجوم پرنده سبز قبا(زنبورخوار) نیز باعث کاهش ۴۰­درصدی جمعیت زنبورها و تولید عسل شده است.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، عسگری اضافه کرد: پرنده‌های زنبورخوار در حالت طبیعی از انواع حشرات تغذیه می‌کنند اما سم‌پاشی‌های بی‌رویه منبع اصلی غذایی آن‌ها از بین برده است بنابراین آن‌ها با حمله به زنبورستان‌ها خسارت‌های زیادی را به کلونی‌های زنبور عسل کشور وارد می‌کنند.

 

وی با ذکر این نکته که سازمان محیط زیست حامی این پرنده است، ادامه داد: جامعه زنبورداران نیز با کشتن سبزه‌قبا مخالف است اما باید راهی برای جبران خسارات زنبورداران در برابر این آفت‌ اندیشیده شود.

عسگری با تأکید بر اینکه کلونی‌های زنبور عسل شامل بیمه می‌شوند ولی هنوز اقدامی برای بیمه زنبورداران انجام نشده، بیان کرد: یکی از اصلی‌ترین نیاز ضروری زنبورداران بحث بیمه است که سالهاست این قضیه در حد صحبت باقی مانده و همچنان به زنبور دار که جزیی از این جامعه است و در شرایط سخت کوهستان و میان حشرات و جانوران گزنده و همراه با خطرات گوناگونی کار می‌کند، بیمه‌ای تعلق نگرفته است./ ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 12 =

دکمه بازگشت به بالا