آبزیان و زنبورداریکردستان

سرشماری کلنی‌های زنبورعسل در کردستان امسال هم انجام نشد

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: امسال و سال گذشته سرشماری کلنی‌های زنبور عسل به دلیل شیوع کرونا در استان انجام نشد.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، سیدمادح حسامی اظهار کرد: در حال حاضر ۲۸۰ هزار کلنی زنبور عسل در استان کردستان وجود دارد که ۹۷ درصد این کلنی‌ها مدرن و ۳ درصد نیز بومی‌ست.

 

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه کردستان در زمینهٔ تعداد کلنی در رتبه ۱۳ کشور قرار دارد، افزود: استان کردستان از نظر مقدار تولید در کشور رتبه ۱۴ را دارد اما عسل تولیدشده در کردستان از نظر مرغوبیت و طبیعی بودن جزو بهترین عسل‌های کشور است.

حسامی مرغوبیت عسل تولیدشده در استان را به دلیل تنوع در گیاهان مرتعی و تولید عسل مرغوب توسط زنبورداران استان عنوان کرد و اظهار داشت: امسال تاکنون یک هزار و ۸۷۲ تن عسل در استان تولیدشده است.

مدیر امور طیور و زنبورعسل سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه سال گذشته یک هزار و ۹۵۰ تن عسل در استان تولید شد بیان کرد: کاهش ۳ الی ۴ درصدی میزان عسل تولیدشده در سال جاری نسبت به سال گذشته تنها به دلیل خشکسالی حاکم بر استان بوده است.

وی با بیان اینکه شهرستان سقز در رتبه اول و به ترتیب شهرستان‌های سنندج و مریوان در جایگاه‌های بعدی تولید عسل در استان قرار دارند خاطرنشان کرد: شهرستان‌های کامیاران، دیواندره، بانه، بیجار، سروآباد، قروه و دهگلان به ترتیب در رده‌های بعدی تولید این محصول با ارزش قرار دارند.

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی کردستان در پایان با بیان اینکه امسال تاکنون ۳۵۰ کیلوگرم ژل رویال در استان تولید شده است اظهار داشت: درحال حاضر ۷ هزار و ۶۰۰ زنبوردار در استان کردستان فعالیت می‌کنند./ فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا