گلستانمحیط زیست

شعله ور شدن مجدد آتش در جنگل گلستان

جانشین یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: از روز گذشته تاکنون بیش از ۲۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی طعمه حریق شد و آتش سوزی در ۲ نقطه همچنان ادامه دارد.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، محمد آریان‌فر افزود: آتش‌سوزی مناطق مختلف گلستان از جمله نوده خاندوز آزادشهر، پارک جنگلی النگدره گرگان، چندین نقطه در مینودشت و گالیکش با همکاری نیروهای منابع طبیعی، سپاه و مردم محلی مهار شد اما وزش باد شدید، آتش را به عرصه‌های جنگلی مبارک‌آباد مینودشت و آق‌سو کلاله منتقل کرد.

 

وی ادامه داد: از عصر دیروز وزش باد شدید و گرمای هوا مهار آتش سوزی در این نقاط را سخت کرده و در حال حاضر بیش از ۳۰۰ نفر از نیروهای منابع طبیعی، سپاه و مردم محلی، هلال احمر و آتش نشانی به همراه ۲ بالگرد در حال تلاش برای مهار حریق در این نقاط هستند.

جانشین یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزود: بالگرد سوم نیز برای کمک به مهار آتش سوزی در عرصه‌های جنگلی و منابع طبیعی استان درخواست شده است.

آریان‌فر اظهار کرد: طبق گزارش هواشناسی گلستان وزش شدید باد تا ظهر امروز در استان ادامه دارد و تا سه‌شنبه بارندگی پیش‌بینی نمی‌شود لذا احتمال ادامه‌دار بودن آتش سوزی‌ها که عمده آن بر اثر سهل‌انگاری مردم رخ داده وجود دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل حفاظت محیط زیست گفت: از عصر روز گذشته آتش سوزی در قوشه چشمه پارک ملی گلستان شروع شده و به دلیل شرایط جوی و وزش باد شدید باد با وجود تلاش نیروهای حاضر، همچنان در حال پیشروی است.

قدیر حسن‌زاده افزود: بیش از ۷۰ نفر از نیروهای محیط زیست، مردم محلی و سایر نهادهای امدادی در محل آتش سوزی حضور دارند اما به دلیل سخت‌گذر بودن منطقه مهار آتش سخت است.

وی اظهار کرد: در صورت مناسب بودن شرایط جوی، بالگرد مستقر در فرودگاه کلاله برای آبپاشی به کمک نیروهای اطفای حریق خواهد آمد.

گلستان ۴۵۲ هزار و ۱۸۵ هکتار جنگل دارد. به تاکید کارشناسان آتش سوزی، تخریب، تصرف و خشکسالی از جمله چالش‌های فراروی جنگل‌های شمال ایران است که باید برای رفع این معضلات این اکوسیستم ارزشمند تدابیری ویژه اتخاذ کرد./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا