گیلانمحیط زیست

شکارچیان برای شکار دلیجه‌های رودبار هزینه می‌کنند

رئیس اداره حفاظت محیط زیست رودبار گفت: دلیجه جز پرندگان حمایت شده ایران است و صید و شکار آن غیر مجاز بوده و با متخلفان به شدت برخورد می‌شود.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، علی فرهی اظهار کرد: هر ساله شکارچیان غیربومی برای شکار دلیجه های این شهرستان طمع می ورزند.

 

وی با بیان اینکه حساسیت مردم این شهرستان نسبت به حفاظت از دلیجه‌های این شهرستان افزایش یافته است و حضور شکارچیان را به اداره محیط زیست گزارش می‌دهند، افزود: متاسفانه شکارچیان غیربومی هنگام مهاجرت عبوری دلیجه ها به رودبار می آیند و برای شکارشان کمین می‌کنند. این پرندگان پس از آموزش به کشورهای حاشیه خلیج فارس برای فروش توسط شکارچیان متخلف برده می شوند و سود بسیار زیادی از فروش این پرندگان به جیب می زنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست رودبار تصریح کرد: شکارچیان برای شکار دلیجه‌های رودبار هزینه می‌کنند و گاهی نگهبان می‌گذارند تا آن‌ها را از محل زیست این پرندگان آگاه کنند. گاهی موارد نیز این شکارچیان متخلف افراد بومی را نیز وسوسه می‌کنند تا برایشان دلیجه شکار کنند که خوشبختانه با شکست مواجه می‌شوند.

فرهی در ادامه از کشف و ضبط بهله دلیجه از یک متخلف صید پرندگان شکاری در رودبار خبر داد و گفت: این شکارچی از استان شیراز برای شکار دلیجه به رودبار آمده بود و در یکی از روستاهای بخش عمارلو اقدام به شکار این پرنده کرده بود. این شکارچی قصد انتقال آن از ایست بازرسی رودبار را داشت که با اقدام به موقع ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان و مشارکت نیروی انتظامی دستگیر شد.

رییس اداره محیط زیست رودبار با بیان اینکه مجرم پس از دستگیری در بازداشت به سر می‌برد، گفت: پرونده این متخلف جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارسال شده است.

وی با بیان اینکه دلیجه، از پرندگان کوچک جثه شکاری ایران است که به خانواده شاهین‌ها تعلق دارد یادآور شد: اگرچه محیط‌بانان زیستگاه‌های حیات وحش به صورت شبانه‌روزی اقدام به گشت و رصد منطقه می‌کنند ولی از مردم فهیم و دوستدار محیط زیست می‌خواهیم تا در صورت مشاهده هر گونه تخلف در این حوزه مراتب را به اداره حفاظت محیط‌زیست رودبار اطلاع دهند. جریمه‌ای که قانون برای انواع پرنده های شکاری همچون دلیجه در نظر گرفته است را ۳۰۰ میلیون ریال ذکر کرد./ ایسنا ‌

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 2 =

دکمه بازگشت به بالا