کرمانمحیط زیست

صدور مجوز ۴ حلقه چاه در رفسنجان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب رفسنجان گفت: مجوز حفر چهار حلقه چاه برای تامین ۱۰۰ لیتر بر ثانیه آب شهر رفسنجان دریافت شد.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، حسین چرخ انداز افزود: بیش از ۱۳۵ هزار اشتراک آب آشامیدنی در رفسنجان وجود دارد که از این تعداد حدود ۱۰۰ هزار اشتراک شهری و بیش از ۳۵ هزار اشتراک روستایی‌ست.

 

وی اظهار کرد: در مجموع ۷۲ حلقه چاه آب آشامیدنی در شهرستان رفسنجان وجود دارد که آب این چاه‌ها توسط یک‌هزار کیلومتر خط انتقال توزیع می‌شود. شبکه‌های انتقال آب بیشتر روستاهای رفسنجان فرسوده شده و درصدد جذب اعتبارات در راستای ترمیم و تعویض این سیستم هستیم.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خاطرنشان کرد: خشکسالی، کاهش نزولات آسمانی و بارندی، کاهش آبدهی چاه‌ها و نیز افزایش مصرف، از جمله عوامل نیاز به حفر چاه جدید است. چهار چاه مورد نیاز شهر رفسنجان تا ‍پایان اردیبهشت سال آینده حفر و وارد مدار بهره‌برداری خواهند شد.

چرخ انداز همچنین به رفع فرسودگی ۴۰ کیلومتر شبکه انتقال آب روستایی و آبرسانی به ۲۷ پارچه آبادی در رفسنجان توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی سال جاری اشاره کرد و گفت: قرار است سپاه برای بازسازی ۸۵ کیلومتر دیگر از شبکه‌های روستایی رفسنجان اقدام کند که جای تقدیر دارد.

وی ادامه داد: شبکه‌های فرسوده آب ۳۲ روستای شهرستان رفسنجان از جمله  چاروک، احمدآباد فلاح، مهدی آباد نوق، رکن آباد، قوام آباد، قائمیه توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا پایان امسال تعویض خواهد شد. سپاه پاسداران پس از بازسازی ۳۲ شبکه آب آشامیدنی روستایی در رفسنجان، فاز سوم این طرح را در راستای بازسازی شبکه آب سایر روستاهای دچار مشکل این شهرستان اجرا خواهد کرد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب تصریح کرد: قرار است، شبکه های آب آشامیدنی در منطقه نوق از توابع رفسنجان، تجمیع و به مجتمع آبرسانی تبدیل شوند که مطالعات در این زمینه انجام شده و با همکاری شرکت آب و فاضلاب استان کرمان اعتباری از محل محرومیت زدایی در اختیار قرارگاه پیشرفت و سازندگی سپاه قرار گرفته است. اجرا شدن این طرح موجب می شود اهالی روستاهای حومه شرقی و منطقه نوق رفسنجان که از کمبود آب رنج می بردند از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره مند شوند.

چرخ انداز ادامه داد: برای این پروژه احداث هفت هزار متر مکعب مخزن ذخیره در نظر گرفته شده که عملیات اجرایی احداث سه هزار متر مکعب از آن تا پایان امسال آغاز می‌شود. اجرای مخزن ۱۵ هزار متر مکعب در رفسنجان که بزرگترین مخزن آب آشامیدنی در استان کرمان است اجرای این طرح، بیش از ۲ سال قبل آغاز شده و قرار است تا پایان امسال تکمیل شود و مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی به تصفیه خانه این شهر نیز اشاره و بیان کرد: این تصفیه خانه نیز با حمایت مالی شرکت مس در حال ساخت است و این پروژه تا ابتدای سال ۱۴۰۲ وارد مدار بهره برداری خواهد شد و روزانه قادر است ۸۰ هزار متر مکعب آب را تصفیه و در اختیار مردم قرار دهد. مردم در صورت مشاهده هدر رفت آب مشکل را از طریق سامانه ۱۲۲ به ماموران شرکت آب و فاضلاب اطلاع دهند تا نسبت به رفع مشکل و جلوگیری از هدر رفت آب اقدام شود.

رفسنجان در ۱۰۰ کیلومتری شمال استان کرمان قرار دارد./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

دکمه بازگشت به بالا