بدون دسته بندی

صدور ۳ هزار کارت تردد عشایری در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: هشت هزار و ۱۲۹ خانوار عشایری کوچرو در استان ثبت شده که برای تردد هر خانوار صادر شده می‌شود.

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، فضل الله آذرفر اظهار کرد: امسال در راستای تسهیل فصول کوچ و جلوگیری از تضییع حقوق فعالان این عرصه تعداد سه هزار فقره کارت تردد عشایری در استان صادر شده است.

وی افزود: صدور کارت تردد عشایر برای جلوگیری از تضییع حقوق عشایر و نیز ممانعت از قاچاق دام بوده و در واقع یکی از مزیت‌های اصلی آن شناسایی عشایر واقعی در استان است. صدور کارت تردد یا کارت ساماندهی عشایر در راستای شناسایی عشایر فعال در دستور کار سازمان عشایر قرار گرفته است.

آذرفر با اشاره به راه اندازی سامانه ایلیار نیز هم گفت: این سامانه در استان راه اندازی خواهد شد تا خدمات به عشایر به صورت غیر حضوری شود.

وی پیرامون عملکرد این سامانه ادامه داد: عشایر در هر منطقه‌ای که باشند درخواست خود را ارائه می‌دهند و بلافاصله در خواست بررسی و پیگیری می‌شود.۱۰ درصد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی معادل ۷۲ هزار نفر عشایر هستند.

جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد با یک‌میلیون رأس دام سبک و سنگین ۳۵ درصد صنایع‌دستی شامل ۱۰ هزار مترمربع انواع گبه، جاجیم، قالی، گلیم و فرش این استان را تولید می‌کند. هشت ایل بومی و سه ایل غیربومی با ۱۳ زیست‌بوم در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

دکمه بازگشت به بالا