خراسان شمالیدام و طیور

طی شش ماه ۱۰۰ هزارتن نهاده در خراسان شمالی توزیع شده است

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: ۱۰۰ هزار تن نهاده دامی مورد نیاز بین دامداران استان توزیع شده است

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، عبدالله یوسفی اظهار کرد: خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها سبب شده تا نیاز به تغذیه دستی در دام بیشتر شود از این رو تقاضای دامداران برای تامین نهاده دامی بیشتر شده و بخشی از نهاده ها وارد شده است.

وی افزود: سال‌های گذشته تنها ۱۰ هزار تا ۱۵ هزار تن نهاده دامی وارد و در استان توزیع می‌شد و البته بعضا مورد استقبال قرار نمی‌گرفت اما امسال میزان توزیع نهاده در استان سه تا چهار برابر بیش از پارسال است و البته نیازها در این زمینه پاسخ داده نشده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: امسال علاوه بر جو، هر ماه ۱۰ تا ۱۳ تن کنسانتره میان دامداران توزیع شده است. دامداران در سال جاری با کمبود آذوقه و علوفه برای تغذیه دام روبه رو هستند، اتکا به خرید نهاده در دامداری‌ها و انجام تغذیه دام به صورت دستی سبب می‌شود تولید صرفه اقتصادی نداشته باشد از این رو دامداران باید تلاش کنند بخشی از نهاده و علوفه دامی را خود تولید کنند، در این زمینه باید با کمک تشکل ها نسبت به تولید علوفه اقدام کنند.

یوسفی افزود: دامداران و تشکل‌ها برای کشت قراردادی گیاهان علوفه‌ای وارد عرصه شوند، اما تشکل‌ها در این زمینه کم کاری کرده‌اند. در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به کاهش قیمت دام زنده متاثر از خشکسالی و گرانی نهاده‌ها در این زمینه خرید دام زنده عشایر با قیمت تضمینی در دستور کار قرار گرفت و در مرحله اول ۱۰ هزار راس دام سبک از عشایر خریداری شد.

وی گفت: مجوز برای خرید دام با قیمت تضمینی گرفته شده است که انجام می‌شود خاطرنشان کرد: در مرحله اول دام زنده عشایر به صورت ترکیبی با نرخ۴۵۰ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم خریداری شد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی هم در این آیین گفت: سالانه ۲۵۰ هزار تن محصولات دامی در استان تولید می‌شود که معادل ۲۵ درصد محصولات کشاورزی استان است.

حمید رمضانی اظهار کرد: ارزش ریالی محصولات دامی معادل ۴۰ تا ۵۰ درصد از ارزش ریالی محصولات کشاورزی استان است. اکنون ۱۰۰ درصد بخش درمان دامپزشکی استان به بخش خصوصی واگذار شده است در این استان ۲۰ مرکز دولتی دامپزشکی و ۱۲ پست قرنطینه فعال است.

خراسان شمالی قطب دامپرروی کشور است و در آن بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد دامی نگهداری و پرورش داده می‌شود./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − یک =

دکمه بازگشت به بالا