زنجانمحیط زیست

علوفه آهوان دشت سهرین تامین شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست زنجان گفت: با توجه به احتمال بارش برف در این استان، علوفه زمستانی مورد نیاز آهوان دشت سهرین تامین شده و در روزهای برفی مشکلی از بابت تغذیه آن‌ها وجود نخواهند داشت.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، حسین آب سالان اظهار کرد: با بیان اینکه همه ساله این اداره کل قبل از فرا رسیدن فصل زمستان نسبت به تامین علوفه علفخواران شاخص این استان از جمله آهوان، کل و بز و قوچ و میش، برنامه ریزی و اقدام می‌کند، هر سال بخشی از علوفه آهوان زنجان از طریق کشت یونجه و گندم در اراضی تحت مالکیت اداره کل و بخشی نیز از طریق خرید علوفه از روستاهای اطراف، تامین و ذخیره می‌شود تا در صورت لزوم در مناطق مورد نظر پخش شود.

 

وی افزود: آهوان به سبب اینکه در دشت‌ها زندگی می‌کنند در زمستان به علت بارش برف سنگین در یافتن علوفه با مشکل مواجه می‌شوند به همین سبب این اداره کل در فصل پاییز و زمستان با برنامه‌ریزی و فراهم کردن تدارکات لازم از آسیب رسیدن به این جانور زیبا جلوگیری می‌کند.

دشت سهرین منطقه حفاظت شده سرخ آباد با دامنه ارتفاعی ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۹۰۰ متر، بارندگی و دمای متوسط سالیانه به ترتیب ۵۰۰ میلی‌متر و ۱۱ درجه سانتیگراد، منطقه را دارای اقلیم های نیمه خشک مدیترانه ای معتدل کرده که زیستگاهی مناسب و با ارزشی نیز برای آهوان زنجان شده است و ارس، گردو، سیاه تلو، زالزالک، انار وحشی، داغداغان، زرشک، زیتون، گون، آویشن، درمنه، کلاه میرحسن، چوبک، لاله، مرزه و ثعلب از جمله گونه های گیاهی منطقه هستند.

آهو، پلنگ، پازن، گراز، خرس قهوه ای، سمورسنگی، سنجاب زمینی، رودک، کبک دری، هوبره، عقاب، شاهین، دال، غاز خاکستری، خوتکا، لک لک سفید، باکلان، افعی البرزی، افعی شاخدارایرانی، افعی زنجانی و ماهیانی نظیر کپور، سیم و اسبله ازجمله جانورانی هستند که در این منطقه زیست می‌کنند. در منطقه حفاظت شده فیله خاصه نیز گونه های جانوری ازجمله آهوی ایرانی، گراز، پرندگانی چون کبک، باقرقره، انواع پرندگان شکاری، آبزی و کنار آبزیی مهاجر زمستانی و انواع خزندگان در این منطقه وجود دارد.

بر اساس سرشماری سال ۹۲ قریب یک هزار و ۵۰۰ راس آهو در دشت سهرین و منطقه شکار ممنوع فیله خاصه زیست می‌کردند که در سال ۹۳ با کاهش ۱۴ درصدی مواجه شد، در سال ۹۴ با کاهش ۱۰ درصدی به یک هزار و ۲۴۶ راس رسید و سال ۹۵ نیز یک هزارو ۸۲ راس در این مناطق سرشماری شد.

طی سال‌های ۹۶، ۹۷، ۹۸ و ۹۹ نیز به ترتیب تعداد یک هزار و ۱۰۵ راس، یک هزار و ۲۷۷ راس، یک هزار و ۴۰۰ و یک هزار و ۳۶۰ راس آهو از سوی محیط‌بانان و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان در این ۲ منطقه مشاهده و سرشماری شدند./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا