سمنانگلخانه و گیاهان دارویی

عملیات کاشت گیاهان دارویی – صنعتی در استان سمنان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: با آغاز بارش‌های پاییزی، عملیات کاشت گیاهان دارویی – صنعتی شامل باریجه، آنغوزه، وشق و بادام کوهی به روش‌های بذرپاشی، بذرکاری و کپه کاری در مراتع استان آغاز شده است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، جعفر مرادی‌‌حقیقی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در برنامه کشت گیاهان دارویی و صنعتی مراتع شهرستان شاهرود حوضه آبخیز ابر اظهار کرد: کشت گیاهان دارویی در ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از مراتع این استان آغاز شد.

 

وی افزود: بذور موردنیاز کاشت این گیاهان را اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در اختیار بهره‌برداران و مرتع‌داران قرار می‌دهد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ادامه داد: طرح کشت گیاهان دارویی با مشارکت مرتع‌داران و در قالب طرح‌های مرتع‌داری در راستای اقتصادی کردن مراتع و بهبود معیشت بهره‌برداران و جوامع محلی اجرا می‌شود.

مرادی‌حقیقی با اشاره به اینکه طرح کشت گیاهان دارویی در مراتع استان سمنان از پنج سال گذشته آغاز شد، گفت: تاکنون بیش از ۲۰ هزار هکتار از مراتع زیر کشت گیاهان دارویی و صنعتی رفته و در قالب طرح‌های تلفیقی با بهره‌برداری از این گیاهان زمینه رونق اقتصادی مرتع‌داران و افزایش درآمد خانوار محقق شده است.

وی بیان کرد: با اجرای طرح‌های تلفیقی مرتع‌داری و استفاده از سایر پتانسیل‌های موجود در مراتع ازجمله گیاهان دارویی، علاوه بر افزایش درآمد بهره‌برداران موجب کاهش فشار چرای دام در مراتع، حفظ پوشش گیاهی و منابع ژنتیکی گیاهی کشور و زمینه‌ساز صادرات و ارزآوری برای کشور خواهد شد.

 در استان سمنان ۱۳۰ گونه گیاهی دارویی، صنعتی و خوراکی شناسایی شده و توسعه پوشش گیاهی و اقتصادی کردن مراتع در راستای بهبود معیشت جوامع محلی از اهداف اجرای این طرح است. / فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 3 =

دکمه بازگشت به بالا