دام و طیورمرکزی

تسهیلات اعطایی به عشایر بسیار کمتر از هزینه‌هاست

در بازدید وزیر جهاد کشاورزی از عشایر استان مرکزی مقرر شد ۷ هزار دام مازاد عشایر استان به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شود.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، مدیرکل امور عشایر استان مرکزی گفت: ۳۳۰ هزار رأس دام سبک در اختیار عشایر استان مرکزی‌ست که از این تعداد میزان تولید سالانه گوشت دام سبک ۵ هزار تن، تولید گوشت دام سنگین ۶۷۰ تن، است.

 

روح اله نظامی اظهار کرد: بالغ بر ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان تسهیلات در سال جاری به امور عشایر استان مرکزی تخصیص داده شده که تاکنون یک میلیارد و ۸۴۰ میلیون تومان آن محقق شده است و مابقی نیز آن پس از طی مراحل اداری ظرف یک الی ۲ ماه آینده پرداخت می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر ۳۳۰ هزار رأس دام سبک در اختیار عشایر استان مرکزی‌ست و میزان تولید سالانه عشایر استان شامل گوشت دام سبک در عشایر استان ۵ هزار تن، تولید گوشت دام سنگین ۶۷۰ تن، شیر ۳ هزار تن و پشم ۱۷۰ کیلو است.
مدیرکل امور عشایر استان مرکزی تصریح کرد: از محل پرداخت تسهیلات افزایش تولیدی در خصوص پروژه زنجیره تولید گوشت قرمز ۳۷ هزار تن افزایش تولید گوشت در ۸ ماهه امسال داشتیم.
نظامی گفت: منبع تأمین آب بخش اعظم عشایر از چشمه و قنات است که به دلیل خشکسالی‌های اخیر در ۸ ماهه امسال ۵۲۰ تانکر آبرسانی سیار داشتیم و این روال ادامه خواهد داشت.
مدیرکل امور عشایر استان مرکزی تصریح کرد: هزینه تولید عشایر نسبت به تسهبلاتی که به عشایر پرداخت می‌شود بالاست و این میزان تسهیلات جوابگو نیاز حداقلی دامدار نیست اما خوشبختانه در سفر امسال وزیر جهاد کشاورزی به استان مرکزی و بازیدی که از عشایر این استان داشتند مصوبات امیدوارکننده انجام شد.
نظامی گفت: صادر ۷ هزار دام مازاد عشایر استان مرکزی به کشورهای حوزه خلیج فارس به عشایر استان مرکزی تخصیص یافت و مقرر شد با همکاری امور عشایر استان، شرکت تعاونی و شرکت پشتیبانی امور مقدمات کار برای صادرات انجام شود.
وی افزود: در حال برنامه ریزی هستیم که به هر دامدار چه تعداد رأس برای صادرات تعلق خواهد گرفت دام‌هایی که هویت گذاری شدند و دارای کارت تردد هستند در اولویت برای صادرات هستند. خوشبختانه قیمتی که پیش‌بینی شده سه و نیم الی ۴ یورو برای هر رأس است که می‌تواند بخش زیادی از هزینه‌های دامدار جبران کند. این در حالی ست که قیمت داخلی دام مولد بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان و دام پرواری تا ۶۰ هزار تومان است.
مدیرکل امور عشایر استان مرکزی تصریح کرد: اجرای این مصوبه می‌تواند هزینه‌های دامداران را تا حدودی تأمین کند و بر اساس جلساتی که داشتیم ظرف ۲ ماه آینده این طرح عملیاتی می‌شود. همچنین مقرر شد علاوه بر تسهیلات سالیانه که به عشایر تخصیص داده می‌شود تسهیلات دیگری نیز از منابع دیگر برای عشایر پیش‌بینی شود. /  خبرگزاری صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

دکمه بازگشت به بالا