بدون دسته بندی

لزوم و اهمیت دانش بنیان شدن بخش کشاورزی

دبیر کمیته بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اهمیت امنیت غذایی در کشور ، توجه دولت سیزدهم به منظور دانش بنیان شدن بخش کشاورزی را بسیار ضروری خوانده است.

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین،  نیراعظم خوش خلق سیما  در نشست خبری چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین کنگره ملی بیوتکنولوژی در سخنانی با بیان این که، در حال حاضر کشاورزی در ایران بصورت سنتی است، گفت: در صورتی که همراهی لازم صورت گیرد و برخی از مشکلات این حوزه برطرف شود، بیوتکنولوژی قادر به ایفای نقش محوری در امنیت غذایی کشور خواهد بود.

 

وی با بیان این که، در حال حاضر کشور به واردات بذرهای هیبرید و نهال، وابسته است، اظهار کرد : جامعه علمی بیوتکنولوژی کشو به طور حتم در رفع این وابستگی می تواند نقش اثرگذاری داشته باشد، در صورتی که البته از ما خواسته شود.

دبیر کمیته بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به تولید نهال با استفاده از فناوری بیوتکنولوژی و کشت بافت تصریح کرد: حوزه بیوتک می تواند با بهره گیری از آنزیم‌ها و میکرو ارگانیزم‌ها ضریب تبدیل در حوزه آبزیان و دام و طیور را ارتقاء بخشد.

وی ضمن تاکید بر اهمیت امنیت غذایی در کشور، توجه  دولت سیزدهم به منظور حمایت و ورود هرچه بیشتر فناوران به حوزه کشاورزی و دانش بنیان شدن این بخش را بسیار ضروری خواند.

خوش خلق سیما در ادامه با اشاره به برنامه انجمن بیوتکنولوژی به منظور تاسیس بنیاد زنده یاد دکتربهزاد قره یاضی رییس سابق پژوهشکده بیوتکنولوژی تصریح کرد: در حال حاضر اساسنامه این بنیاد تدوین شده و مراحل اخذ مجوزهای آن در حال پیگیری است.

دبیر کمیته بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی همچنین اضافه کرد:هدف بنیاد قره یاضی تربیت دانشجویان در حوزه بیوتکنولوژی به ویژه در حوزه کشاورزی خواهد بود.

دانشیار پژوهشگاه بیوتکنولوژی همچنین یادآور شد: چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران با شعار “امنیت غذایی” از ۳۱ مردادماه تا ۲ شهریورماه امسال به مدت ۳ روز برگزار می شود./ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 2 =

دکمه بازگشت به بالا