خوزستانزراعت و باغبانی

مجوز گردشگری نیشکری در خوزستان با هدف شناساندن این صنعت، صادر شد

مدیر عامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان گفت: اورهال کارخانه هفت تپه در حال انجام است و از اول دی ماه برداشت نیشکر از کشتزارهای این کشت و صنعت شروع می‌شود.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، عبد علی ناصری روز چهارشنبه در آیین جشنواره برداشت نیشکر (شکرستان ۱۴۰۰) در سرسرای اداری مجتمع کشت و صنعت حکیم فارابی با اشاره به ۶ سال تجربه ناموفق در مدیریت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه که سبب وارد شدن خسارات مادی و معنوی برای کشور شد بیان کرد: اطمینان می‌دهم که آینده این مجموعه صنعتی کشاورزی با تغییر مدیریت، درخشان و برای کشور و منطقه مفید خواهد بود.

 

وی افزود: با واگذاری قطعی کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، کار و فعالیت در این مجموعه با پرداخت مطالبات کارگران و کارکنان آن شروع شد، اورهال کارخانه کلید خورد و کارگران با شور و اشتیاق  کار و تلاش را از سرگرفتند.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان با بیان اینکه از سال سوم فعالیت این مجتمع، وارد سود دهی خواهد شد افزود: کشت نیشکر در هفت تپه در سطح ۷۱۱ هکتار انجام شده و امیدواریم سال آینده محصول قابل توجهی از مزارع آن برداشت کنیم.
ناصری افزود: هم اکنون در حال تسویه بدهی کشت و صنعت هفت تپه هستیم و برای رسیدن به تولید ۱۰۰ هزار تن شکر در سال برنامه ریزی خواهیم کرد.
مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در ادامه با اشاره به روند تولید شکر در واحدهای هفت گانه نیشکری اظهار داشت: امسال ۶۰۰ هزار تن شکر در واحدهای هفت گانه نیشکری تولید خواهد شد.

وی اظهار داشت: به دلیل تنش آبی امسال تولید شکر ۱۵درصد نسبت به سال گذشته کاهش خواهد یافت.
وی با اشاره به وقوع سیلاب در فروردین ماه ۱۳۹۸ که منجر به آبگرفتگی ۴۰هزار هکتار و خسارت ۵۱ هزار میلیارد ریالی به واحدهای هفتگانه نیشکری شد افزود: در سال های اخیر مزارع نیشکر استان با ۲ پدیده مخرب سیلاب و خشکسالی بی سابقه در ۵۳ سال اخیر رو به رو بوده است ولی با این حال مدیریت درست و همراهی مجموعه کارگران و کارکنان صنعت نیشکر در خوزستان همچنان پابرجاست.
وی به برداشت نیشکر نیز اشاره کرد و گفت: جشنواره برداشت نیشکر در تقویم رسمی کشور به ثبت رسیده است.
مدیرعامل کشت و صنعت حکیم فارابی نیز در این آیین هدف از برگزاری جشنواره برداشت نیشکر را معرفی صنعت نیشکر، ایجاد انگیزه برای صنعتگران برای مشارکت در توسعه این صنعت، زمینه سازی برای تورهای گردشگری و ورزشی  و آشنایی با ظرفیت های علمی و تحقیقاتی نیشکر بیان کرد.
تورج بهادری افزود: به تازگی مجوز گردشگری نیشکری با هدف شناساندن این صنعت از سوی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صادر شده و در آینده با ریشه کنی ویروس کرونا شاهد برپایی تورهای ورزشی و دوچرخه سواری در واحدهای هفتگانه نیشکری خواهیم بود.
همچنین در حاشیه جشنواره برداشت نیشکر نمایشگاهی از ظرفیت‌های صنعت نیشکر برپا شد.
در این نمایشگاه ۲۸شرکت در ۱۴ غرفه توانایی های خود در زمینه علمی، اجرایی و فنی به نمایش گذاشتند.
این نمایشگاه تا روز جمعه ۲۸ آبان ماه برای بازدید علاقه مندان و صنعتگران برپا خواهد بود.
برداشت نیشکر به صورت رسمی از ۲۷ مهرماه در سطح ۶۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی واحدهای هفت گانه نیشکری خوزستان شروع و تا فروردین ماه ۱۴۰۱ با برداشت ۵.۵ میلیون تن ادامه خواهد داشت.
عملیات اجرایی واحدهای هفتگانه نیشکری خوزستان درسطح ۸۴ هزار هکتار در جنوب و شمال اهواز از دهه ۷۰ شروع شد و از ابتدای دهه ۸۰ یکی پس از دیگری به بهره برداری رسیدند.
واحدهای هفتگانه نیشکری سلمان فارسی، حکیم فارابی، امام خمینی، دهخدا، امیرکبیر، میرزا کوچک خان و دعبل خزاعی به تنهایی حدود ۴۰درصد شکر کشور را تولید می‌کنند.
واحدهای کشت و صنعت نیشکری کارون در میان آب شمال خوزستان در محدوده شهرستان شوشتر از دیگر واحدهای مستقل تولید شکر در خوزستان است.
براساس برنامه چشم انداز ۱۴۰۴،  حدود ۷۰ درصد تولید شکر مورد نیاز کشور در خوزستان از تولید ۲ محصول راهبردی نیشکر و چغندر قند تامین خواهد شد.
نیاز فعلی کشور به شکر سالانه ۲.۲میلیون تن است. / خوزنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا