اقتصاد کشاورزیهمدان

معرفی ۵۲ طرح بزرگ اثر گذار در حوزه کشاورزی استان همدان

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: سال گذشته ۵۲ طرح بزرگ اثر گذار در حوزه کشاورزی استان همدان به استانداری معرفی شد که این طرح‌ها با دارا بودن حجم سرمایه‌گذاری  خود در صورت بهره برداری دارای اشتغال و تولید بالایی خواهند بود.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، محمدرضا شهسواری فرجاد اظهار کرد: سال گذشته تعدادی از طرح‌های فوق افتتاح و به بهره‌برداری رسید و برخی نیز دارای مشکلات اجرایی بوده که در دست پیگیری هستند.

 

وی افزود: در حال حاضر در سطح استان همدان در حوزه کشاورزی دارای ۳۶ طرح اثر گذار هستیم که این طرح‌ها در حال پیگیری بوده و راه اندازی طرح‌های فوق از نقش عمده و  موثری در سرمایه گذاری، تولید و ایجاد رشد و تغییرات منطقه برخوردار خواهد بود.

شهسواری فرجاد با اشاره به طرح گاوداری شش هزار رأسی شستا در درگزین به عنوان یکی از جمله طرح‌های بزرگ اثر گذار بخش کشاورزی استان همدان، خاطرنشان کرد: در صورتی که این طرح با ظرفیت اسمی که برای آن تعریف شده به بهره برداری برسد قطعا از نقش موثر و تغییر عمده‌ای در منطقه در تامین مواد اولیه، تامین شیر واحدهای تولیدی لبنی، اشتغال، افزایش حجم مبادلات منطقه‌ای و مبادلات مالی دامداران، کشاورزان و کارخانجات برخوردار خواهد بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۰۰راس از دامی که قرار بود در این واحد پرورش یابد وارد مدار تولید شده است، خاطر نشان کرد: در فازهای بعدی روند افزایش دام تا رسیدن به ظرفیت اسمی مورد نظر ادامه خواهد داشت.

این مقام مسئول گفت: همزمان با شرکت سرمایه‌گذاری شستای تامین اجتماعی دو پروژه بزرگ در قهاوند و شهرستان ملایر در حال پیگیری بوده که از نظر پیشرفت فیزیکی به نسبت عقب تر از شستا هستند.

وی طرح فرنچ فرایز شهرستان بهار، کشتارگاه صنعتی بزرگ شهرستان رزن و طرح خوراک دام شهرستان نهاوند را از دیگر طرح های اثرگذار و بزرگ در دست اجرا استان همدان در بخش کشاورزی  دانست و ادامه داد: در حال حاضر طرح خوراک دام مجهز و مدرن شهرستان نهاوند دارای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی بوده و طرح کشتارگاه صنعتی رزن نیز از پیشرفت فیزیکی بالایی برخوردار است که به زودی با این روند این دو طرح افتتاح و به بهره برداری خواهند رسید.

شهسواری فرجاد بیان کرد: در حال حاضر در استان همدان در حوزه کشاورزی در قالب طرح‌های اثر گذار ۳۶طرح بزرگ با سرمایه گذاری پنج هزار میلیارد تومان در دست اجرا و پیگیری بوده که این طرح‌ها غیر از طرح‌های معمولی و عادی کشاورزی است که هم توسط جهاد کشاورزی و دستگاه‌های نظارتی و هم استانداری با جدیت در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه در تامین منابع مالی این واحدها با کمبود منابع مواجه هستیم، تصریح کرد: در بحث تبصره ۱۸، اعتباری افزون بر ۱۴۰میلیارد تومان را تأمین کرده‌ایم که این میزان اعتبار تنها ۱۴درصد نیازهای بخش کشاورزی استان همدان را تأمین خواهد کرد و تامین نیازهای بخش کشاورزی استان به اعتباری افزون بر ۱۰۰۰میلیارد تومان نیاز خواهد داشت.

وی با بیان اینکه باید برای مرتفع شدن مشکلات مالی حوزه کشاورزی از منابع دیگری غیر از منابع سیستم بانکی استفاده کنیم، یاد آور شد: ورود تامین اجتماعی در طرح شستا به عنوان یک سرمایه‌گذار عمده از جمله این موارد بود ضمن اینکه استفاده از ظرفیت و توان مالی بنیاد برکت نیز از دیگر مواردی بوده که  قرار است چندین پروژه را در بخش کشاورزی استان همدان با سرمایه گذاری ستاداجرایی فرمان امام (ره) اجرا کنند.

شهسواری فرجاد با اشاره به اینکه واحد دو هزار رأسی دام در شهرستان نهاوند از جمله طرح‌های در دست پیگیری بوده که قرار است با هماهنگی و سرمایه گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در استان اجرا شود، خاطر نشان کرد: زمین مورد نظر طرح مشخص شده و پیگیری‌های اجرایی آن برای سرمایه گذاری بنیاد برکت در دست انجام است.

وی گفت: همه تلاش آن است که برای پیشبرد  بخش کشاورزی از هر منبعی استفاده و و مورد پیگیری قرار گیرد. / ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

دکمه بازگشت به بالا