لرستانمحیط زیست

مناطق تحت حفاظت در لرستان ارتقا می‌یابد

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: وسعت مناطق تحت حفاظت در استان از ۶.۲۷ درصد به ۱۱.۳۷ درصد افزایش یافته است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، مهرداد فتحی بیرانوند افزود: با اشاره به فعالیت ۱۷ پاسگاه محیط بانی ثابت و سیار در مناطق تحت مدیریت استان، ۱۴۵ هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی لرستان در این مدت به مناطق حفاظت شده و تحت مدیریت ارتقا یافته است.

 

وی افزود: احداث پاسگاه محیط بانی در استان از نظر تعداد ۱۰۰ درصد و به لحاظ مساحت ۲۰۰ درصد رشد داشته که نقش موثری در احیای گونه‌های جانوری ایفا کرده است. به دلیل شرایط خاص توپوگرافی منطقه و گونه‌های گیاهی و جانوری منحصر بفرد، ۲۵ درصد تنوع زیستی کشور در این استان واقع شده که این موضوع بسیار کم نظیر است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست اضافه کرد: لرستان در قلب زاگرس واقع شده است و نقش مهمی در اکوسیستم این منطقه دارد به نحوی که از مجموع ۶ میلیون هکتار جنگل‌های زاگرس ۱.۲ میلیون هکتار آن در این استان وجود دارد. اکنون هفت منطقه حفاظت شده با وسعتی بیش از ۳۲۰ هزار هکتار، ۶ منطقه شکار و صید ممنوع با وسعتی معادل ۱۳۱ هزار و ۷۴۴ هکتار و ۲ زیستگاه حساس نیز با وسعت ۵ هزار و ۲۴۹ هکتار تحت حفاظت محیط زیست لرستان قرار دارند.

بیرانوند عنوان کرد: زیستگاه های سمندر لرستانی در شهرستان پلدختر تحت عنوان مناطق شادابکوه، منطقه صید و شکار ممنوع قالیکوه در شهرستان الیگودرز و زیستگاه سمندر لرستانی در بخش پاپی شهرستان خرم آباد تحت عنوان پناهگاه حیات وحش سمندر یک (وژن آب) از جمله مکان های مهمی هستند که در سال های اخیر به مناطق حفاظت شده استان افزوده شدند.

وی گفت: با بیان اینکه ۳۵۸ گونه جانوری و یک‌هزار و ۷۵۰ گونه گیاهی اهمیت تنوع زیستی استان را نشان می‌دهد ۱۵۰ گونه اندمیک (منحصر بومی) در استان شناسایی شده است که از این تعداد وزغ لرستانی، سمندر لرستانی و سه گونه ماهی کور غار به عنوان گونه‌های جانوری اندمیک ثبت جهانی شده‌اند./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا