کردستانمحیط زیست

مهار آتش در ۲۸۰ هکتار از نیزارهای زریبار

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی کردستان گفت: آتش‌سوزی نیزارهای تالاب زریبار بعد از ۱۴ ساعت مهار شد.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، شهاب محمدی اظهار کرد: وزش شدید باد باعث شد اطفای حریق در این تالاب علی رغم حضور و همکاری بسیاری از ارگان‌ها و فعالان محیط زیست تا ساعت سه بامداد امروز به طول انجامد.

 

وی با اعلام اینکه براساس برآورد اولیه انجام شده حدود ۲۸۰ هکتار از نیزارهای تالاب زریبار طعمه حریق شد، اضافه کرد: همکاران محیط زیست مریوان به بررسی بیشتر حجم خسارت وارد شده ناشی از این آتش سوزی می‌پردازند و اطلاعات دقیق تری را جمع آوری می‌کنند و سپس آن را به اطلاع مردم می‌رسانند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان یادآور شد: جای بسی تاسف است هنوز باورهای اشتباهی در بین مردم منطقه مبنی بر اینکه نیزارها عامل نابودی تالاب هستند رواج دارد در حالی که نیزارها مهمترین زیستگاه گونه‌های جانوری به ویژه پرندگان است.

محمدی با اشاره به اینکه امکانات لازم اطفای حریق در اختیار کارکنان محیط زیست شهرستان مریوان قرار دارد، گفت: به دلیل حجم بالای آتش سوزی و وزش باد، نزدیک شدن به نیزارها برای نیروهای ما امکان پذیر نبود لذا استفاده از هر نوع وسیله‌ای هم در چنین شرایطی زیاد تاثیرگذار نیست.

وی اضافه کرد: برخی از گونه‌های جانوری موجود در تالاب زریبار هم چون گرازها در زمان وقوع آتش سوزی می‌توانند به سرعت از محل دور شوند ولی خزندگانی هم چون مار و لاک پشت و یا گونه خارپشت در چنین شرایطی گرفتار آتش می‌شوند.

دریاچه بین المللی زریبار مریوان دارای یک هزار و ۲۰۰ هکتار نیزار، ۳ هزار و ۴۰۰ هکتار پناهگاه حیات وحش و ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار تالاب است و هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنوانسیون بین المللی رامسر است که فرآیند ثبت آن از یک دهه پیش آغاز شده بود.

طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود ۱.۶ کیلومتر، وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب ۲ و ۶ متر است. زریبار در یک دره طولی وسیع قرار دارد و از ۲ طرف غرب و شرق با کوه‌های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه‌زارهای نیمه انبوه تشکیل می‌دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی‌ست.

گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه‌هایی از گیاهان خاردار و گونه‌های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشکیل می‌دهد. سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا از جمله گونه‌های بومی و ماهی آمور سفید، کپور آیینه ای، کپور معمولی، کپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاک از جمله گونه‌های غیربومی این دریاچه است.

شهرستان مرزی مریوان در فاصله ۱۲۰کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

دکمه بازگشت به بالا