لرستانمحیط زیست

مهم‌ترین اقدامات انجام شده سازمان صمت برای صرفه‌جویی آب‌های زیر زمینی

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: ۲۲ میلیون مترمکعب آب در مصارف آب زیرزمینی در این استان صرفه جویی شده است.

 

 

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، احمد گودرزی اظهار کرد: طبق برنامه‌های اجراشده توسط شرکت آب منطقه‌ای، سازمان جهاد کشاورزی، شرکت آب و فاضلاب و سازمان صمت، در مجموع ۲۲ و ۹ دهم میلیون متر مکعب در طول این مدت در بخش‌های کشاورزی، شرب و صنعت در مصرف آب زیرزمینی صرفه جویی شده که معادل ۱۵ و شش دهم درصد کل برنامه پنج ساله است.

 

وی ادامه داد: در بخش کشاورزی ۲۲ و ۴۵ دهم میلیون، در بخش شرب ۴۳۵ هزارم و در بخش صنعت دو صدم میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب ثبت شده‌است.

در ادامه داریوش حسن‌نژاد، نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌ها، پر و مسلوب‌المنفعه کردن چاه‌های غیرمجاز، جمع‌آوری موتور تلمبه‌های غیرمجاز و جلوگیری از برداشت‌های بی‌رویه را از مهم‌ترین اقدامات شرکت دانست و افزود: بخشی از نیازهای زیست محیطی با منابع موجود تأمین می‌شود و عواملی مانند تغییر اقلیم، خُشکسالی و سیلاب باعث تأمین نشدن منابع می‌شود که با اقداماتی می‌توان تا حدی، ظرفیت تأمین را بالا بُرد ولی با مصارف بیشتر دوباره با مشکل روبرو می‌شویم.

وی تصریح کرد: صرفه‌جویی در مصرف منابع آب وظیفه‌ای همگانی‌ست و دستگاه‌های مسئول باید موضوعاتی همچون آموزش و فرهنگ‌سازی مردمی  را در این زمینه افزایش دهند.

حسن‌نژاد ادامه داد: همکاری دستگاه‌های مختلف در این زمینه دارای اهمیت زیادی بوده و دستگاه‌های اجرایی باید در این برنامه مشارکت داشته و میزان مصرف را مشخص و با منابع موجود هماهنگ کنند تا این‌ پایش به خوبی صورت بگیرد./ ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 6 =

دکمه بازگشت به بالا