اردبیلمحیط زیست

میزبانی تالاب‌های اردبیل از پرندگان مهاجر

مدیرکل حفاظت محیط زیست اردبیل گفت: میزبانی از ده‌ها هزار بال پرندگان مهاجر زمستانی در این استان آغاز شده است.

به گزارش خبر کشاورزی آنلاین، سعید شهند افزود: ورود پرندگان مهاجر به تالاب‌ها و مزارع شهرستان پارس‌آباد بویژه تالاب سد میل مغان و اصلاندوز که بهشت پرندگان کوچنده است، آغاز شده و این تالاب به مدت ۶ ماه میزبان بیش از ۳۰ هزار بال پرنده در ۷۰ گونه مختلف خواهد بود.

وی اظهارکرد: پرندگان مهاجر از جمله انواع قوی فریادکش، غاز خاکستری، اردک‌، چنگر، باکلان، درنا، حواصیل، بوتیمار، آبچلیک‌ و تعدادی از پرندگان شکاری از نواحی سرد شمالی بویژه منطقه سیبری وارد کشور شده و گروهی از آنها تا فرا رسیدن بهار در استان اردبیل باقی می‌مانند و تعدادی نیز پس از مدتی استراحت و تغذیه، به مناطق گرم‌تر از جمله حاشیه دریای خزر مهاجرت می‌کنند. تالاب سد میل مغان با حدود هزار هکتار وسعت در شهرستان اصلاندوز در شمال استان اردبیل واقع شده است.

مدیر کل حفاظت از محیط زیست در مورد تامین نیاز آبی تالاب سد میل مغان اضافه کرد: شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از کمیته هماهنگی رودخانه‌های مرزی مجوزی مبنی بر احداث کانال آب‌بر به‌ منظور افزایش سطح تراز آب محدوده زیستگاهی این تالاب اخذ کرده است. با احداث کانال آب بر در سد میل مغان توسط شرکت آب منطقه‌ای اردبیل، حقابه محدوده زیستگاهی تالاب میل مغان به‌صورت دائمی و مستمر از رودخانه ارس به میزان حداقل ۶۰۰ لیتر در ثانیه تامین خواهد شد.

تالاب‌های حائز اهمیت ویژه شامل دریاچه‌های میل مغان و کشت و صنعت پارس‌آباد، تالاب توپراق کندی، سد گیلارلو، سد سبلان، سد ملااحمد، شورابیل، نئور، سد یامچی و پته خور هستند که میزبان جمعیت فراوانی از انواع مرغابی‌ها از جمله اردک سرسبز، خوتکا، سرحنایی و گونه‌های دارای اهمیت بین‌المللی از جمله درنای سیبری و غاز پیشانی سفید کوچک هستند. همچنین با اشاره به اینکه بیش از ۵۲ هزار هکتار عرصه تالابی در استان وجود دارد./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا